کد خبر: ۷۳۲۶
تاریخ انتشار:۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵
رمز ارز‌ها و نحوه تولید آن‌ها
در سال‌های اخیر یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که سرمایه‌گذاران فعالیت خود را در آن گسترش داده‌اند، ارز‌های دیجیتال است.
آیت ماندگار- در سال‌های اخیر یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که سرمایه‌گذاران فعالیت خود را در آن گسترش داده‌اند، ارز‌های دیجیتال است. ارز دیجیتال یا رمز ارز یک‌شکل خاص از پول است که بر پایه علم رمزنگاری به وجود آمده است. فناوری بلاک‌چین در داشتن ویژگی‌های اساسی رمز ارز‌ها مثل شفافیت، تغییرناپذیری و غیرمتمرکز بودن نقش مهمی دارد. این ارز‌ها و فعالیت‌های آن به دلیل غیرمتمرکز بودن، توسط هیچ سازمان یا نهاد خاصی کنترل نمی‌شوند.


تمام فعالیت‌های معاملاتی کریپتوکارنسی‌ها بدون دخالت واسطه و کاملا مستقیم در فضای اینترنت انجام می‌شود. رمز ارز‌ها مانند پول‌های کاغذی ما هستند که از طریق سازو‌کار‌های مختلف تولید می‌شوند. به‌گونه‌ای که برخی از آن‌ها استخراج می‌شوند و برخی دیگر از قبل بر روی شبکه طراحی شده و آماده معامله هستند. انواع مختلفی از کریپتوکارنسی‌ها وجود دارد که هرکدام کارایی مختلفی دارند و برای انجام معامله کاربردی هستند.

با کریپتوکارنسی‌ها بیشتر آشنا شوید!

اولین ارز دیجیتال استخراج شده و مورد معامله در بازار‌های آنلاین مالی، بیت‌کوین است. البته قبل از آن ارز‌های مختلف دیگری در تلاش بودند تا وارد این بازار‌ها شوند؛ اما بیت‌کوین نتوانست در این زمینه موفق عمل کند و به‌عنوان اولین پول الکترونیکی در اختیار کاربران قرار بگیرد. این پول‌ها در ابتدای شکل‌گیری فقط ماهیت سرمایه‌گذاری داشتند؛ اما امروزه برای توسعه برنامه‌های مختلف و استفاده در قرارداد‌های هوشمند کاربرد دارند.

استفاده از این پول‌های مجازی در انجام مبادلات و تراکنش‌های مختلف یک گزینه بسیار کم‌هزینه نسبت به روش‌های سنتی است؛ بنابراین حرف و حدیث‌های مختلفی که درباره جانشینی این ارز‌ها به‌جای پول‌های واقعی شنیده می‌شود، ممکن است روزی حقیقت پیدا کند.

رمز ارز‌ها چگونه کار می‌کنند؟

هرکدام از رمزارز‌ها برای اینکه بتوانند کار کنند، از مدل‌های مختلفی استفاده می‌کنند. برای مثال: فعالیت‌های بیت‌کوین از طریق مدل اثبات کار است که در آن تمام تراکنش‌ها باید توسط کاربران تایید شوند. همچنین همه تراکنش ارز‌های دیجیتال به‌صورت همتا به همتا انجام می‌شوند و بر اساس مدل خاص هر ارز، واسطه‌ها از میان برداشته می‌شوند.

البته تمام فعالیت ارز‌های دیجیتال و امنیت آن توسط نود‌ها تحت کنترل است. در شبکه‌های مختلف این نهاد‌ها از روش‌های گوناگونی انتخاب می‌شوند؛ مثلا نود‌های ایاس و ترون در شبکه اثبات سهام رأی‌گیری می‌شوند و هر کس که در این شبکه سکه‌های خود را به‌صورت سهام قفل کرده نگهداری می‌کند، قدرت تصمیم‌گیری درباره سایر تراکنش‌ها را خواهد داشت.

رمز ارز‌ها چگونه تولید می‌شوند؟

رمز ارز‌های گوناگون از طریق ماینینگ و توسط کارشناسان کاربلد تولید می‌شوند و از دستگاه‌های بسیار پیچیده و مجهز استفاده می‌کنند. همچنین برای حفظ ارتباط بلوک اطلاعاتی شبکه بلاک‌چین با بلوک قبلی از مکانیزم‌های خاصی استفاده می‌شود. استخراج ارز‌های دیجیتال در فضای بلاک‌چین انجام می‌شود. البته انجام آن نیاز به برق زیادی دارد؛ به همین دلیل استخراج ارز دیجیتال در برخی از کشور‌ها از طریق ماینینگ و دستگاه‌های ماینر غیرقانونی است. البته تولید کریپتوکارنسی مراحل خاصی دارد.

مرحله اول، ارسال توکن به شخص دیگر!

در مرحله اول کاربر از طریق ارز‌های دیجیتالی که در کیف پول خود نگهداری می‌کند، یک تراکنش انجام می‌دهد و سعی می‌کند تا یک توکن را به کاربر دیگری ارسال کند.


مرحله دوم، استخر تراکنش‌های تایید نشده!

بعد از مرحله اول، این تراکنش از طریق برنامه کیف پول شما منتشر می‌شود و تا زمانی که توسط یک ماینر انتخاب شود، منتظر می‌ماند. این تراکنش تا زمان انتخاب نشدن در استخر تراکنش‌های تأیید و پردازش نشده به حالت معلق باقی می‌ماند. این استخر دارای طبقه‌بندی‌های مختلف است.

مرحله سوم، انتخاب تراکنش توسط نود‌ها!

ماینر یا نود‌هایی که در شبکه فعال هستند، تراکنش‌ها را از این استخر انتخاب کرده و آن را به یک بلاک تبدیل می‌کنند. یک بلاک می‌تواند اطلاعات مجموعه‌ای از تراکنش‌ها را مثل امضای دیجیتال، زمان‌سنج و... نگهداری کند. در این شرایط هر ماینر می‌تواند بلاک مشخصی برای تراکنش‌های خود داشته باشد. در هنگام انتقال تراکنش آن‌هایی در اولویت هستند که هزینه بالاتری دارند و پاداش بیشتری برای ماینر‌ها ایجاد می‌کنند.

مرحله چهارم، اثبات کار!

زمانی که این تراکنش‌ها توسط ماینر‌ها انتخاب شده و به بلاک آن‌ها اضافه می‌شوند، یک بلاک تراکنش ایجاد می‌شود. برای اینکه تراکنش‌ها به بلاک اضافه شوند، نیاز به یک امضا دارند. این امضا به‌عنوان اثبات کار شناخته می‌شود و با حل مسئله پیچیده ریاضی ساخته می‌شود. تراکنش‌های هر بلاک منحصربه‌فرد است و مسئله ریاضی متفاوتی دارد.

مرحله پنجم

در واقع، ریاضیات و کامپیوتر در ساخت رمز ارز‌ها و تولید آن‌ها نقش اساسی دارند. هرکدام از رمزارز‌های به وجود آمده، در دفتر عمومی مشترکی بر اساس یک‌رشته اعداد ثبت شده و به‌صورت لحظه‌ای آپدیت می‌شوند.


انواع رمزارز‌ها

ارز‌های دیجیتال دارای دسته‌بندی‌های مختلفی هستند.

کریپتوکارنسی

فعالیت‌های مربوط به هرگونه دریافت و پرداخت و استفاده روزانه در این دسته قرار دارند. اصلی‌ترین ارز دیجیتال‌های این دسته‌بندی لایت‌کوین و بیت‌کوین هستند.

privacy Coin

این دسته از ارز‌ها برای استفاده در تراکنش‌های خصوصی به وجود آمده‌اند و هدف آن‌ها عدم امکان ردیابی و ناشناس ماندن تراکنش است.

رمزارز‌های خدماتی

هدف از ایجاد این ارز‌ها کم‌کردن مشکلات جامعه و خدمت به آن است. مثلا اتریوم برای فراهم‌کردن بستر مناسب قرارداد‌های هوشمند طراحی شده است. در این رمز ارز می‌توان انواع پروژه‌ها را اجرا کرد و بیش از ۹۰ درصد توکن‌ها برای این شبکه کار می‌کنند.

استیبل کوین‌ها

این ارز‌ها دارای پشتوانه هستند و پشتوانه آن‌ها می‌تواند ارز فیات سنتی یا طلا باشد یا حتی سهام یک شرکت شناخته شده نیز استفاده می‌شود. این ارز‌های دیجیتال کاملا باثبات هستند که نخستین استیل کوین بازار تتر است و پشتوانه آن دلار آمریکا است. در واقع، شما می‌توانید به‌جای ارسال و پرداخت دلار از تتر نیز استفاده کنید. با استفاده از این ارز‌ها، انتقال دارایی مدت‌زمان کمی نیاز دارد و کارمزد بسیار پایینی می‌خواهد.

توکن کاربردی

این توکن‌ها کاربرد خاصی دارند؛ به‌طوری‌که اگر تیم توسعه‌دهنده، این رمز ارز را برای یک فعالیت خاص طراحی کند، دیگر نمی‌توان از آن برای فعالیت دیگر استفاده کرد. در واقع تمام ارزش و اعتبار این توکن‌ها فقط در سیستم مشخص شده آن‌ها است.

رمز ارز‌های تضمینی

این کریپتوکارنسی‌ها جزء جدیدترین ارز‌های دیجیتال هستند که هنوز خیلی از افراد با آن‌ها آشنا نشده‌اند. این رمز ارز‌ها به‌عنوان پیش عرضه ارز دیجیتال اصلی به کار می‌روند و توسط شرکت‌های گوناگون بر روی بلاک‌چین اجرا می‌شوند.

چرا رمزارز‌ها مدام در حال افزایش هستند؟

ماینر‌هایی که در حوزه تولید ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند، علاقه شدیدی به ادامه حل مسائل مربوط به بلاک‌چین و در نهایت استخراج رمزارز جدید دارند. فناوری‌های جدیدی در این حوزه ظاهر می‌شود که همگی باعث می‌شود فضای استخراج رمز ارز‌ها مدام تغییر کند. همچنین میزان درآمد دریافتی ماینر‌ها نیز بسیار زیاد است و به همین دلیل برای بهبود عملکرد خود در حال مطالعه و فضاسازی برای استراتژی‌های جدید در استخراج کریپتوکارنسی هستند. همچنین برای جلوگیری از افزایش بی‌رویه مصرف برق چارچوب‌های ناپایدار، فعالیت استخراج رمز ارز به سمت فعالیت‌های اثبات سهام و چهارچوب‌های پایدارتر تغییر وضعیت داده‌اند. در نتیجه فرایند استخراج و معامله رمزارز‌ها همچنان ادامه خواهد داشت.

خرید و فروش کریپتوکارنسی را با والکس تجربه کنید!

خرید و فروش ارز دیجیتال‌ها باید در صرافی‌ها و پلتفرم‌های خاصی انجام شود. همچنین هنگام خرید ارز باید به این نکته توجه کنید که دارایی‌های شما باید ترکیبی از ارز‌های دیجیتال مختلف باشند؛ چرا که میزان ریسک موجود در هر ارز متفاوت است و تهیه ارز‌های گوناگون، امکان حفظ سرمایه شما را افزایش می‌دهند.

شما در صرافی ارز دیجیتال والکس می‌توانید به انواع کریپتوکارنسی‌ها و رمز ارز‌های مورد نظرتان دسترسی داشته باشید و طبق تحلیل خودتان اقدام به سرمایه‌گذاری کنید.