سرمقاله
دیروز برجام، امروز حفظ برجام، فردا؟

دیروز برجام، امروز حفظ برجام، فردا؟

غلامرضا فدایی / نماینده سابق مجلس
یادداشت
توسعه به جای تاسف

توسعه به جای تاسف

عباس مهری‌اردستانی / پژوهشگر
خودت را شارژ کن

خودت را شارژ کن

محمدحسن سرائی / نویسنده
درایت در همگرایی ملی

درایت در همگرایی ملی

عباس مهری‌اردستانی / پژوهشگر
خلاء برنامه‌های اقتصادی در کردستان

خلاء برنامه‌های اقتصادی در کردستان

شورش عزیزی / روزنامه‌نگار
کد خبر: ۱۲۶۰
تاریخ انتشار: ۱۸:۰۸ - ۲۶ تير ۱۳۹۸ - 17 July 2019
نمایشنامه‌ای به قلم یک روزنامه‌نگار
نمایشنامه «اقامت اجباری» درباره معلمی است که چندین نسل از دانش‌آموزان یک دهکده را تربیت کرده‌است اما عاقبت به دلیل نافرمانی نسبت به بخشنامه‌ای پیرامون آموزش کشتن گنجشک‌ها به کودکان، به جرم تخطی از فرامین شورا در مدرسه‌ای که خود بنا کرده محصور می‌شود.

روایتی از یک «اقامت اجباری» منتشر شد

آیت ماندگار- نمایشنامه «اقامت اجباری» نوشته امیرحسین مصلی منتشر شد.

نمایشنامه «اقامت اجباری» با طراحی جلد اردشیر رستمی در ۹۶ صفحه و با قیمت ۲۰ هزار تومان توسط نشر افراز عرضه شده‌است. 
داستان این نمایشنامه درباره معلمی است که چندین نسل از دانش‌آموزان یک دهکده را تربیت کرده‌است اما عاقبت به دلیل نافرمانی نسبت به بخشنامه‌ای پیرامون آموزش کشتن گنجشک‌ها به کودکان، به جرم تخطی از فرامین شورا در مدرسه‌ای که خود بنا کرده محصور می‌شود؛ مامورانی که وظیفه نگهبانی از این معلم را برعهده دارند هر کدام روزی از شاگردان او بوده‌اند و همین موضوع باعث می‌شود تا چالش‌هایی اخلاقی میان آنها به وقوع بپیوندد؛ معلم که در این اقامت اجباری برای همکاری با شورا توسط ماموران تحت فشار است، به طور پنهانی از گنجشکی زخمی نیز نگهداری می‌کند که ناگهان... .

پیش از این نیز امیرحسین مصلی کتاب «و این حرمان مانایی ندارد» را در حوزه رسانه تالیف کرده بود اما کتاب اقامت اجباری اولین تجربه این نویسنده و روزنامه‌نگار در حوزه ادبیات محسوب می‌شود.

در بخشی از پیشگفتار این کتاب آمده‌است: 
«اقامت اجباری» در ناکجاآبادی بی‌زمان به وقوع می‌پیوندد. با وجود آن‌که این اثر دارای رویکردی واقع‌گرایانه است، شاید در نگاه نخست انتزاعی و استعاری قلمداد ‌شود؛ اما وجه اشتراک در چنین تضادی، ریشه در سرنوشت شگرف انسان معاصر در مواجهه با اسلوب انحصارگرایانه‌ی خودکامگان دارد... .

همچنین در پشت جلد کتاب بخشی از متن آن را می‌خوانیم: توی باغچه حیاط این مدرسه بوته‌های گل بنفشه و پامچال کاشتم... تا باغچه‌مون همیشه پر از گل باشه... می‌خواستم که دانش‌آموزهام ببینن توی هر شرایطی، حتی وسط یخ‌بندون هم میشه مثل این گل‌های رنگ و وارنگ سر از خاک بیرون آورد.. آخه این دوتا گل توی پاییز و زمستون هم غنچه باز می‌کنن و شکوفه می‌زنن.

منبع: رویداد24

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: