سرمقاله
همه، جانمان بسوخت! همه جان و سر شدیم!

همه، جانمان بسوخت! همه جان و سر شدیم!

حجت‌الاسلام محسن ذاکری / پژوهش‌گر
یادداشت
به‌سوی سرنوشت

به‌سوی سرنوشت

مهدی توکلی‌تبریزی / داستان‌نویس
اطلاعاتی درباره ویرایش متن

اطلاعاتی درباره ویرایش متن

شبنم خدایاری / ویرایش‌گر
دغدغه‌های میرزاده عشقی برای ایران

دغدغه‌های میرزاده عشقی برای ایران

عباس مهری‌اردستانی / پژوهشگر
فاصله کهکشانی عارف با بدنه اجتماعی

فاصله کهکشانی عارف با بدنه اجتماعی

مسعود پیوسته / روزنامه‌نگار
گزارش
محکومیت ترور

محکومیت ترور

جهانگیر مصلی
جنگ فرهنگ‌ها!

جنگ فرهنگ‌ها!

گروه سیاسی
کد خبر: ۱۳۰۳
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۳ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - 12 August 2019
با آنکه وزیر مسکن وعده داده شهروندان خانه نخرند تا قیمت مسکن کاهش یابد؛ اما بررسی‌های رویداد۲۴ و قیمت گذاری واحدهای مسکونی در تهران نشان می‌دهد هیچگونه کاهش قیمت مسکن وجود نداشته است.

آیت ماندگار- بر اساس آخرین آمارها در فروردین ماه امسال ارزش ریالی معاملات انجام شده در بازار مسکن تهران بالغ بر ۳ هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان بود. یک ماه بعد یعنی در اریبهشت ماه امسال، معاملات بازار مسکن با رشد حدود ۳۲۰ درصدی رقم ۱۳ هزار و ۳۰،  میلیارد تومانی را ثبت کرد. افزایش مبلغ ریالی معاملات به معنای افزایش خرید و فروش نبود بلکه قیمت مسکن به ناگاه افزایش یافت.

متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی از ۱۱ میلیون تومان فروردین با افزایش حدود ۱۱.۴ درصدی به ۱۲ میلیون و ۷۱۲ هزار تومان در اردیبهشت ماه رسیده بود. به این ترتیب در خرداد ماه امسال ارزش معاملات با رشد منفی ۴۸.۲ درصدی به ۶۸۸۰ میلیارد تومان کاهش یافت. در آخرین ماه بهار ۹۸ متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی به ۱۳ میلیون و ۴۲۵ هزار تومان افزایش یافت، یعنی ۵.۶ درصد بیشتر از اردیبهشت ۹۸.

در تیرماه امسال نیز ارزش ۴۲۶۰ معامله انجام شده در تهران ۵۴۷۰ میلیارد تومان بود که این رقم ۲۰.۴ درصد کمتر از خردادماه بوده است.

شکست معاملات مسکن در شرایطی رقم خورده که آمارهای رسمی از افت ماهیانه قیمت در مناطق میانی تهران خبر می‌دهد. با این حال به لطف رشد ناچیز قیمت در مناطق جنوبی، شاخص کل قیمت مسکن شهر تهران نسبت به تیرماه امسال ۰.۴ درصد افزایش و نسبت به مردادماه سال قبل ۹۱ درصد افزایش یافت.

این اتفاق درحالی رخ داد که محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی به مردم اعلام کرده بود خانه نخرید تا ارزان شود. او گفته بود مردم متناسب با وضع موجود احتیاط کرده و خرید نکنند تا شرایط آرام شود. به گفته یک کارشناس حوزه مسکن، ورود بالاترین مقام اجرایی وزارت راه و شهرسازی در چنین مقوله‌ای، اساساً کار قابل توجیهی نیست. اما وعده ارزانی مسکن با نخریدن نیز بی اثر بود.

جدیدترین‌ آمارهای ارایه‌شده از سوی اتحادیه مشاوران املاک کشور نشان می‌دهد وعده‌های وزیر مسکن چندان با واقعیت منطبق نبود؛ چه آنکه در ۱۵ روز ابتدای مرداد ماه امسال افت ۵۳ و ۷۸ درصدی در قراردادهای خرید و فروش به ترتیب در کل کشور و شهر تهران نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته به ثبت رسیده است؛ عددی که از فاصله عمیق قدرت خرید متقاضیان واقعی مسکن با قیمت‌های ارایه شده در بازار حکایت می‌کند.

جدای از آمارهای خرید و فروش، قراردادهای اجاره نیز به همین ترتیب ۱۳ و ۲۲ درصد کاهش یافته است و این آمار به معنای عمیق شدن رکودی است که در بازار مسکن رخ داده و ادامه‌دار شده است. بررسی رویداد۲۴ از آخرین قیمت‌گذاری بازار مسکن نشان می‌دهدکه قیمت مسکن هیچگونه کاهشی نداشته است. جدول زیر آخرین قیمت فروش پیشنهادی مالکان خانه در مناطق مختلف تهران است که در سایت‌های خرید و فروش بازار مسکن به ثبت رسیده است:

قیمت

سن بنا

متراژ

محله

1 میلیارد و 190 میلیون تومان

1389

75 متر

جنت اباد

630 میلیون تومان

1384

59 متر

شکوفه

1 میلیارد و 70 میلیون تومان

1383

83 متر

شادمان

1 میلیارد و 660 میلیون تومان

1394

85 متر

پونک

550 میلیون تومان

1396

85 متر

جیحون

1 میلیارد و 630 میلیون تومان

1398

58 متر

ستارخان

320 میلیون تومان

1390

72 متر

بریانک

470 میلیون تومان

1390

41 متر

مجیدیه

780 میلیون تومان

1375

58 متر

نارمک

920 میلیون تومان

1385

53 متر

شهر زیبا

255 میلیون تومان

1391

50 متر

شمیران نو

1 میلیارد و 300 میلیون تومان

1398

86 متر

چیتگر

360 میلیون تومان

1395

75 متر

پردیس

966 میلیون تومان

1381

46 متر

بلوار کشاورز

به گفته یک کارشناس املاک ابتدای امسال قیمت خانه در جنت‌آباد محدوده‌های ٣۵ متری گلستان به متری ٢٢‌ میلیون تومان هم رسیده بود و تعدادی معامله هم با این قیمت‌ها به ثبت رسید اما حالا به دلیل جو روانی که وعده‌های دولت در کاهش قیمت خانه ایجاد کرد، هر مترمربع خانه در این منطقه به ١٩ تا ٢٠‌ میلیون تومان کاهش یافته است.

اما گشتی در بازار نشان می‌دهد که به جز منطقه ۵ خبری از کاهش قیمت‌ها در تهران نیست. در این مدت متوسط قیمت در عمده مناطق بالاشهر، نیم‌ تا سه درصد افت کرد؛ اما در محله‌های پایین بیش‌از سه درصد افزایش یافت. این اختلاف در سرعت و جهت رشد قیمت مسکن بین دو نیمه پایتخت در ابتدای ۹۷، معکوس بود. هم‌اکنون رکود معاملاتی در شمال شهر بیشتر از جنوب است.

منبع: رویداد24

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
شعرخوانی
و طنينی كه پر از زندگی است

و طنينی كه پر از زندگی است

الهام عندليب‌مقدم
کارتون
بدون شرح!

بدون شرح!

جوزف بندزیچا
پربازدیدترین ها