سرمقاله
همه، جانمان بسوخت! همه جان و سر شدیم!

همه، جانمان بسوخت! همه جان و سر شدیم!

حجت‌الاسلام محسن ذاکری / پژوهش‌گر
یادداشت
به‌سوی سرنوشت

به‌سوی سرنوشت

مهدی توکلی‌تبریزی / داستان‌نویس
اطلاعاتی درباره ویرایش متن

اطلاعاتی درباره ویرایش متن

شبنم خدایاری / ویرایش‌گر
دغدغه‌های میرزاده عشقی برای ایران

دغدغه‌های میرزاده عشقی برای ایران

عباس مهری‌اردستانی / پژوهشگر
فاصله کهکشانی عارف با بدنه اجتماعی

فاصله کهکشانی عارف با بدنه اجتماعی

مسعود پیوسته / روزنامه‌نگار
گزارش
محکومیت ترور

محکومیت ترور

جهانگیر مصلی
جنگ فرهنگ‌ها!

جنگ فرهنگ‌ها!

گروه سیاسی
کد خبر: ۱۵۸۳
تاریخ انتشار: ۲۰:۵۳ - ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - 07 December 2019
مسعود پیوسته / روزنامه‌نگار
آیت ماندگار- درست در شرایطی که جامعه خسته و پریشان‌حال ایرانی (از سال ۹۶ به بعد) ضمن تحول‌خواهی درونی‌اش، با فاصله، نسبت به اصلاح‌طلبان محافظه‌کار ایستاده‌اند؛ و کمترین نشانه‌هایی از رغبت حضورشان در انتخابات یازدهم مجلس شورای اسلامی در دوم اسفند دیده نمی‌شود، رییس فراکسیون امید مجلس که برای مردم نماد ناامیدی است، حسب عادت مالوف، به مثابه اصولگراترین اصلاح‌طلبِ مجلس، و درعین حال، رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، در دیدارش با جمعی از اعضای ستاد مربوطه در تهران، سخنانی در دفاع از سامانه رای‌سنجی اصلاح‌طلبان (سرا) گفت که در واقع هنوز به سامان نرسیده و جزییاتش در کارگروه‌هایشان در حال بررسی است.
سامانه‌ای که برآمده از آسیب‌شناسی نحوه بستن لیست در انتخابات گذشته بوده و از این مجرای مقدماتی می‌خواهند به شرایط دمکراتیک‌تر، شفاف‌تر و کاراترِ لیست برای انتخابات دوره یازدهم برسند.
نکته در همین چندجمله عارف در باب این سامانه نیمه‌کاره نیست، بلکه شکل ورود عارف به این دیدار است که در فرم و مضمون کلام و نگاهش کمترین ردی از تغییر از آن همه انعطاف اصولگرایانه‌اش دیده نمی‌شود.
همچنان احساس زیست در شرایط گل و بلبل دارد و اساساً کاری به پندار و رفتار بدنه اجتماعی منزجر از شرایط حاضر را ندارد و اتفاقاً ابراز خرسندی دارد که راهبرد ما در مجلس دهم، آرامش بوده که بحمدا... به‌دست آمده است!
چون این برنامه با ‌مناسبتی دینی تطابق داشت وی کلامش را فراتر از عرض تبریک، به تفصیل روی همین موضوع تمرکز داد، انگار که مهندس محمدرضا باهنر در جمع اعضای انجمن اسلامی مهندسان دادِ سخن می‌دهد.
سراغ حرف‌های آرمانی نه تنها وحدت جامعه ایرانی، بلکه تا وحدت جهان اسلام پیش رفت و پس از آن، سراغ وحدت کلمه امام خمینی رفت و دوباره در همان مقدمات چهل سال پیش ماند و در ادامه به اصلاح‌طلبی امام خمینی در هر دو دوره قبل و پس از انقلاب رسید. و درنهایت، وقتی به امروز رسید، اصلاحات را نیازمند اصلاح ندید، بلکه تاکید کرد این اصلاح‌طلبان هستند که نیازمند اصلاح‌اند. لابد تعبیرش از اصلاحِ اصلاح‌طلبان، انعطاف بیشترشان نسبت به پذیرشِ بی اما و اگرِ ثقل مرکزی قدرت است و اسباب تجدید و تمدید وضع موجودشدن‌شان!
این وسط، آنچه در نگاه عارف، غایب بود، بدنه جلوترِ اجتماعی، خاصه طبقه متوسط بود که با فرسنگ‌ها فاصله، خسته ولی امیدوار، در جست‌وجوی منافذی امن و رهایی کشور از این شرایط ناامیدکننده است.

شماره ۸۷ دوهفته نامه آیت ماندگار
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
شعرخوانی
دیروز اگر سوخت

دیروز اگر سوخت

سلمان هراتی
کارتون
بدون شرح!

بدون شرح!

جوزف بندزیچا
پربازدیدترین ها