سرمقاله
«صدتایی» شدنی که آسان نبود

«صدتایی» شدنی که آسان نبود

محمد آیتی / مدیرمسئول
یادداشت
از چادگان تا اردستان در پی کاوه آهنگر

از چادگان تا اردستان در پی کاوه آهنگر

عباس مهری‌اردستانی / پژوهش‌گر
آیا ماسک‌زدن همه چیز است؟

آیا ماسک‌زدن همه چیز است؟

اکبر زمانی / روزنامه‌نگار
زلزله و بحران آتش‌سوزی در کشور

زلزله و بحران آتش‌سوزی در کشور

فریبرز ناطقی‌الهی / استاد دانشگاه
سلطان‌کشی یا سلطان‌سازی؟!

سلطان‌کشی یا سلطان‌سازی؟!

امیرحسین امیرفیض / روزنامه‌نگار
گزارش
چرا رویای 92 بدل به کابوس 99 شد؟

چرا رویای 92 بدل به کابوس 99 شد؟

امیرحسین امیرفیض / روزنامه‌نگار
همدستی ترامپ و کرونا!

همدستی ترامپ و کرونا!

جهانگیر مصلی / خبرنگار
دروغ_ممنوع

دروغ_ممنوع

گروه اجتماعی
کد خبر: ۱۶۴۲
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۹ - ۰۸ دی ۱۳۹۸ - 29 December 2019
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران:
به گفته نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران هیچ دلیل موجهی برای پذیرش کاهش قیمت مسکن وجود ندارد و در حال حاضر بازار مسکن در وضعیت رکود غیر تورمی به سر می‌برد.

آیت ماندگار- در حالی که از صبح شنبه برخی گزارش‌های رسانه‌ای از آغاز روند کاهش بهای مسکن در نیمه دوم سال ۹۸ جاری خبر می‌دهند، حسام عقبایی، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران به اقتصاد24 گفت چنین اخباری قابل تایید نیست و معلوم نیست که فرضیه این دست گزارش‌ها چیست؟

وی افزود: البته بازار مسکن در نیمه دوم سال ۹۸، روندی ریزشی را آغاز کرده است، اما این مسئله به معنی کاهش قیمت مسکن نیست.

عقبایی در توضیح منظور خود گفت: کاهش قیمت یک کالا زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت آن کالا در بازار به بهایی کمتر از قیمت واقعی فروخته شود و در مقابل ریزش قیمت یک کالا مربوط به زمانی است که آن کالا در بازار به بهایی کمتر از بهای حباب فروخته می‌شود.

وی ادامه داد: بر این اساس قیمت کالایی که دچار ریزش شده هنوز به نسبت قیمت واقعی آن، کالای گرانی محسوب می‌شود و برای همین نمی‌توان ریزش قیمت را به معنی کاهش قیمت دانست.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران از جمع‌بندی صحبت‌های خود اینطور نتیجه گرفت: هنوز حباب در بازار مسکن وجود دارد و معلوم نیست گزارش‌های رسانه‌ای که از صبح شنبه منتشر شده‌اند بر اساس کدام شاخص، آمار، اظهارنظر کارشناس، مسئول دولتی و یا صحبت‌های کدام مشاور مسکن است و به مردم می‌گویند که از سه ماه و هفت روز پیش بهای مسکن کاهش یافته است؟!

وی یادآور شد: تا پایان نیمه نخست سال جاری، بازار مسکن رشد ۱۳۰ تا ۱۴۰ درصدی قیمت‌ها را تجربه کرد و در نتیجه این حباب غیرمنطقی میزان معاملات مسکن تا ۷۰ درصد کاهش یافت.

وی افزود: البته استمرار روند کاهش قدرت خرید مردم از یکسو و افزایش غیر معقول بهای مسکن از سوی مقابل، باعث شده است تا از نیمه دوم سال جاری وضعیت بازار املاک از رکود تورمی به رکود غیر تورمی تغییر کند و مقداری از حباب بازار مسکن کاسته شود، اما هنوز بهای مسکن با قیمت واقعی آن فاصله دارد.

عقبایی در توضیح شرایط کنونی و پیشروی بازار مسکن گفت: در حال حاضر حباب قیمت املاک با متراژ‌های بزرگ و کوچک به ترتیب تا ۴۰ و ۳۰ درصد ریزش داشته اند و می‌توان پیش بینی کرد که این روند تا پایان نیمه نخست سال ۹۹ به میزان ۱۵ درصد دیگر افزایش یابد.

 نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در خاتمه تاکید کرد: بازار مسکن اگرچه دچار ریزش شده، اما هنوز از کاهش قیمت‌ها خبری نیست و در نتیجه همچنان برای خیلی از مردم مسکن کالایی گران و دست نیافتنی است و در نتیجه قرار نیست در روند مهاجرت خانوار‌های کم درآمد به مناطق ارزان قیمت‌تر تغییری ایجاد شود.

منبع: اقتصاد24
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
شعرخوانی
کارتون
بدون شرح!

بدون شرح!

معمر اولچای
آخرین اخبار
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها