سرمقاله
همه، جانمان بسوخت! همه جان و سر شدیم!

همه، جانمان بسوخت! همه جان و سر شدیم!

حجت‌الاسلام محسن ذاکری / پژوهش‌گر
یادداشت
به‌سوی سرنوشت

به‌سوی سرنوشت

مهدی توکلی‌تبریزی / داستان‌نویس
اطلاعاتی درباره ویرایش متن

اطلاعاتی درباره ویرایش متن

شبنم خدایاری / ویرایش‌گر
دغدغه‌های میرزاده عشقی برای ایران

دغدغه‌های میرزاده عشقی برای ایران

عباس مهری‌اردستانی / پژوهشگر
فاصله کهکشانی عارف با بدنه اجتماعی

فاصله کهکشانی عارف با بدنه اجتماعی

مسعود پیوسته / روزنامه‌نگار
گزارش
محکومیت ترور

محکومیت ترور

جهانگیر مصلی
جنگ فرهنگ‌ها!

جنگ فرهنگ‌ها!

گروه سیاسی
کد خبر: ۱۶۸۲
تاریخ انتشار: ۲۳:۵۷ - ۱۳ دی ۱۳۹۸ - 03 January 2020
ابومهدی المهندس از فرماندهان ارشد حشد شعبی و موسس ائتلاف ملی شیعه عراق بود که در حمله تروریستی بامداد امروز جمعه ارتش آمریکا به مقام شهادت نایل شد.

آیت ماندگار- به گزارش روسیاالیوم، "جمال جعفر محمد علی آل ابراهیم" که به ابومهدی المهندس معروف بود، دهه ۵۰ میلادی در بصره چشم به جهان گشود. وی سال ۱۹۷۳ در رشته مهندسی مدنی به دانشگاه راه یافت و پس از فارغ التحصیلی از این رشته در کنار دروس حوزوی زیر نظر محسن الحکیم، مرجع عالی‌قدر شیعی در بصره در رشته علوم سیاسی نیز به تحصیل پرداخت.

المهندس که همسری ایرانی دارد، دوره دبیرستان به عضویت حزب اسلامی الدعوه درآمد و پس از حوادث سال ۱۹۷۹ که تعدادی از دانش‌آموزان بازداشت شدند المهندس نیز از سوی دادگاه انقلاب مورد پیگرد قرار گرفت و پس از اینکه در همین سال صدام قدرت را در عراق به دست گرفت و محمد باقر صدر هم به شهادت رسید، المهندس به ناچار عراق را در سال ۱۹۸۰ ترک کرد.

وی در سال ۱۹۸۵ به عضویت شورای عالی انقلاب اسلامی عراق درآمد و به عنوان سیاست‌مدار در این شورا و به عنوان نظامی در سپاه "بدر" و سپس به عنوان فرمانده آن تا اواخر دهه ۱۹۹۰ فعالیت داشت. در زمان سقوط حکومت صدام به مدت یک ماه از سپاه بدر و شورای عالی کناره‌گیری کرده و ضمن حفظ روابطش، به عنوان یک فرد مستقل به فعالیت خود ادامه داد. المهندس در سال ۲۰۰۳ هم نقش مهمی در روند سیاسی ایفا کرد در همین راستا ائتلاف ملی متحد، ائتلاف ملی عراق و سپس ائتلاف ملی شیعه را تشکیل داد.

یکی از سازمان‌های اطلاعات غربی هم مدعی شده بود المهندس برای ربودن یکی از هواپیما‌های خطوط هواپیمایی کویت در سال ۱۹۸۴ و ترور امیر کویت برنامه‌ریزی کرده بود.

پس از تشکیل هیئت هیئت حشد شعبی عراق المهندس به عنوان جانشین فرمانده آن انتخاب شد و در تمامی درگیری‌ها و نبرد‌های میدانی مشارکت داشت.

منبع: رویداد24
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
شعرخوانی
دیروز اگر سوخت

دیروز اگر سوخت

سلمان هراتی
کارتون
بدون شرح!

بدون شرح!

جوزف بندزیچا
پربازدیدترین ها