سرمقاله
همه، جانمان بسوخت! همه جان و سر شدیم!

همه، جانمان بسوخت! همه جان و سر شدیم!

حجت‌الاسلام محسن ذاکری / پژوهش‌گر
یادداشت
به‌سوی سرنوشت

به‌سوی سرنوشت

مهدی توکلی‌تبریزی / داستان‌نویس
اطلاعاتی درباره ویرایش متن

اطلاعاتی درباره ویرایش متن

شبنم خدایاری / ویرایش‌گر
دغدغه‌های میرزاده عشقی برای ایران

دغدغه‌های میرزاده عشقی برای ایران

عباس مهری‌اردستانی / پژوهشگر
فاصله کهکشانی عارف با بدنه اجتماعی

فاصله کهکشانی عارف با بدنه اجتماعی

مسعود پیوسته / روزنامه‌نگار
گزارش
محکومیت ترور

محکومیت ترور

جهانگیر مصلی
جنگ فرهنگ‌ها!

جنگ فرهنگ‌ها!

گروه سیاسی
کد خبر: ۱۶۹۶
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۶ - ۱۶ دی ۱۳۹۸ - 06 January 2020
رییس سازمان غذا و دارو مطرح کرد:
رییس سازمان غذا و دارو گفت: ما اکنون در تولید دارو به خودکفایی ۹۷ تا ۹۸ درصدی رسیده‌ایم. اینکه گفته می‌شود در تامین برخی دارو‌های اساسی مشکل داریم، منظور همان دو تا سه درصد دارویی است که تا امروز امکان تولید آن در کشور وجود نداشته و واردات آن به‌دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبرو شده است.

آیت ماندگار- محمد آیتی: طی سال‌های گذشته پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در کشور در رابطه با تولید دارو رخ داده، به‌طوری که کمتر دارویی است که در کشور تولید نشود و نیاز به واردات آن باشد.
 
از طرفی در این یک سال و نیم که با تحریم‌های سخت اقتصادی مواجه شده‌ایم، واردات دارو‌های اساسی که تاکنون امکان تولید آن در کشور وجود نداشته با چالش جدی روبرو شده است.
 
انسولین یکی از دارو‌هایی است که برخی بیماران دیابتی برای تهیه آن به زحمت افتاده‌اند و از قرار معلوم دیگر به مانند گذشته در تمام داروخانه‌ها موجود نیست.
 
در همین خصوص، محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو گفت: ما اکنون در تولید دارو به خودکفایی ۹۷ تا ۹۸ درصدی رسیده‌ایم. اینکه گفته می‌شود در تامین برخی دارو‌های اساسی مشکل داریم، منظور همان دو تا سه درصد دارویی است که تا امروز امکان تولید آن در کشور وجود نداشته و واردات آن به‌دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبرو شده است، هرچند که می‌باید شرایطی را ایجاد کنیم که این دارو‌ها هم به‌زودی در کشور تولید شوند.
 
وی افزود: انسولین یکی از دارو‌های وارداتی ما است. خوشبختانه باید بگویم به اندازه نیاز سه ماه آینده کشور این دارو موجود است و جای نگرانی نیست.
 
شانه‌ساز تصریح کرد: یکی از چالش‌های ما، قاچاق بالای داروی انسولین است که این موضوع هم به ارزان بودن این دارو در کشور برمی‌گردد که اگر سیستم تی‌تک کامل شود می‌توانیم این قاچاق‌ها را ردیابی کنیم.
 
رییس سازمان غذا و دارو یادآور شد: ۱۴ هزار داروخانه در کشور موجود است و ما به‌دلیل اینکه بتوانیم فروش این دارو را رصد، پیگیری و کنترل کنیم آن را در ۶ هزار داروخانه سراسر ایران توزیع کردیم.
 
وی در ادامه افزود: دشمنان نظام و کسانی که روز به روز بر فشار تحریم‌ها می‌افزایند می‌خواهند به مردم القا کنند که کشور در تامین دارو مشکل دارد و من از همه رسانه‌ها می‌خواهم که به هیچ عنوان درگیر این جوسازی‌های روانی نشوند. ما به‌خاطر اینکه مریض‌هایمان بدون دارو نمانند کنترل بهتری را نسبت به گذشته با همکاری مسئولان گمرک و نیروی انتظامی در دستور کار قرار دادیم و همین امر باعث شده که قاچاق دارو و به خصوص دارو‌های اساسی به حداقل ممکن برسد.
 
شانه‌ساز در پاسخ به اینکه کشور سال آینده با مشکل دارو روبرو خواهد شد یا نه؟ گفت: نه تنها در سال آینده با مشکل کمبود دارو مواجه نخواهیم بود که حتی در حال راه‌اندازی سیستمی هستیم که بیماران را دقیق شناسایی کنیم تا به تبع آن بتوانیم برای آن‌ها پرونده الکترونیکی سلامت تشکیل دهیم.

منبع: اقتصاد۲۴
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
شعرخوانی
دیروز اگر سوخت

دیروز اگر سوخت

سلمان هراتی
کارتون
بدون شرح!

بدون شرح!

جوزف بندزیچا
پربازدیدترین ها