سرمقاله
«صدتایی» شدنی که آسان نبود

«صدتایی» شدنی که آسان نبود

محمد آیتی / مدیرمسئول
یادداشت
از چادگان تا اردستان در پی کاوه آهنگر

از چادگان تا اردستان در پی کاوه آهنگر

عباس مهری‌اردستانی / پژوهش‌گر
آیا ماسک‌زدن همه چیز است؟

آیا ماسک‌زدن همه چیز است؟

اکبر زمانی / روزنامه‌نگار
زلزله و بحران آتش‌سوزی در کشور

زلزله و بحران آتش‌سوزی در کشور

فریبرز ناطقی‌الهی / استاد دانشگاه
سلطان‌کشی یا سلطان‌سازی؟!

سلطان‌کشی یا سلطان‌سازی؟!

امیرحسین امیرفیض / روزنامه‌نگار
گزارش
چرا رویای 92 بدل به کابوس 99 شد؟

چرا رویای 92 بدل به کابوس 99 شد؟

امیرحسین امیرفیض / روزنامه‌نگار
همدستی ترامپ و کرونا!

همدستی ترامپ و کرونا!

جهانگیر مصلی / خبرنگار
دروغ_ممنوع

دروغ_ممنوع

گروه اجتماعی
کد خبر: ۱۷۸۴
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۶ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - 28 January 2020
پروانه سلحشوری:
پروانه سلحشوری می‌گوید: عده‌ای می‌گویند میدان را خالی نکنید که مجلس به‌صورت یک‌دست در اختیار اصولگرایان قرار نگیرد، ولی باید در جواب این افراد بگویم که در مجلس دهم که تعداد اصلاح‌طلبان به نسبت گذشته افزایش پیدا کرده بود هم کار خاصی نشد، زیرا وقتی برای هر موضوعی باید تایید شورای نگهبان باشد چطور می‌شود کاری را جلو برد مگر اینکه کار مدنظر آن‌ها انجام شود.

آیت ماندگار-
 مریم آیتی: ۳۶ نماینده مجلس دهم برای انتخابات مجلس یازدهم نام‌نویسی نکردند و البته چهار نماینده هم در ادامه روی به انصراف آوردند. هرچند انگیزه این افراد برای چنین تصمیمی متفاوت از یکدیگر بود، چند نفر از این نمایندگان به خاطر پرونده‌های مالی و اقتصادی محترمانه مجبور به کناره‌گیری  شدند اما در این میان بودند نمایندگانی که معتقد بودند حضورشان در مجلس فایده‌ای ندارد چون در تصمیم‌‌گیری‌های کلان کشور مجلس دخالتی ندارند و کناره‌گیری کردند. شورای نگهبان البته با رد صلاحیت‌های گسترده، فضا را پیچیده‌تر کرده است و سوال مهمی که برای فعالان سیاسی پیش آمده، این است که انتخابات مجلس یازدهم در چه شرایطی برگزار خواهد شد.

پروانه سلحشوری نماینده تهران در مجلس دهم به رویداد۲۴ می‌گوید: برخی معتقدند نتیجه ردصلاحیت‌های گسترده به ناامیدی و بی‌انگیزگی مردم در انتخابات منجر خواهد شد در حالی که من معتقدم حتی اگر همه نامزد‌ها هم تایید می‌شدند، خیلی امید و انگیزه خاصی به مردم تزریق نمی‌شد.

او می‌گوید: بیشتر افراد رد صلاحیت‌شده از جناح اصلاح‌طلب هستند و این موضوع طبیعی و مسبوق به سابقه است و گویا همچنان نگاه جناحی در رد و تایید صلاحیت‌ها حاکم است.

سلحشوری تصریح کرد: به‌نظرم اگر شورای نگهبان افرادی مثل من و برخی همکارانی که امروز رد صلاحیت شدند را می‌شناخت و از خط و خطوط سیاسی ما باخبر بود، حتماً پیش از انتخابات مجلس دهم ما را هم ردصلاحیت می‌کرد، ولی برای من عجیب است که امروز برخی از نمایندگان مجلس دهم رد صلاحیت شدند که خیلی فعالیت خاصی نداشتند.

عضو فراکسیون امید در پاسخ به اینکه امیدی به تایید صلاحیت افراد منتسب به جریان اصلاحات دارد؟ گفت: فکر می‌کنم تعدادی از اصلاح‌طلبان مجلس دهم که تاکنون صلاحیت آن‌ها احراز نشده است، تایید شوند. گویا رویه شورای نگهبان این است که افراد برای تایید صلاحیت خود چند بار بروند و بیایند تا کارشان درست شود.

سلحشوری می‌گوید: معتقدم در این شرایط ارائه لیست توسط اصلاح‌طلبان به صلاح نیست. البته حرف من فقط یک نظر شخصی است و بهتر است نامزد‌های اصلاح‌طلبی که تایید صلاحیت شدند بدون لیست و به پشتوانه عملکرد خود در انتخابات ظاهر شوند.

نماینده مجلس دهم گفته عده‌ای می‌گویند میدان را خالی نکنید که مجلس به‌صورت یک‌دست در اختیار اصولگرایان قرار نگیرد، ولی باید در جواب این افراد بگویم که در مجلس دهم که تعداد اصلاح‌طلبان به نسبت گذشته افزایش پیدا کرده بود هم کار خاصی نشد، زیرا وقتی برای هر موضوعی باید تایید شورای نگهبان باشد چطور می‌شود کاری را جلو برد مگر اینکه کار مدنظر آن‌ها انجام شود.

سلحشوری در پاسخ به اینکه چرا با این تفکر نامزد انتخابات مجلس دهم شد؟ گفت: این حرف‌ها مربوط به پروانه سلحشوری سال ۹۸ است نه ۹۴. من در سال ۹۴ این میزان علم و آگاهی را نداشتم، ولی اکنون متوجه جایگاه نمایندگی هستم. شک نکنید اگر این سطح آگاهی را در چهار سال پیش داشتم هرگز وارد این رقابت سیاسی نمی‌شدم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس عنوان کرد: می‌گویند نماینده طبق قانون اساسی در بیان نطق و اظهارنظر آزاد است، اما تا چهارتا حرفی که عده‌ای خوششان نمی‌آید می‌زنیم از چند جای مختلف احضار می‌شویم.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم خاطرنشان کرد: اصلاح‌طلبان زمانی رای می‌آورند که غیر از حامیان خود، آرای خاکستری هم به صحنه بیایند و به نامزد‌های آن‌ها رای دهند، اما با وضع موجود و دلخوری بسیاری از مردم از اتفاقات سال‌های اخیر خیلی به حضور حداکثری آرای خاکستری در انتخابات امیدوار نیستم و تصورم بر این است که مشارکت در کلان‌شهر‌ها و مخصوصاً تهران با افت شدیدی روبرو خواهد شد، ولی بعید می‌دانم مشارکت در شهرستان‌ها با کاهش محسوسی روبرو شود.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
شعرخوانی
کارتون
بدون شرح!

بدون شرح!

معمر اولچای
آخرین اخبار
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها