سرمقاله
کودکان کار را در خانه دریابیم

کودکان کار را در خانه دریابیم

رضا تاجگر / استاد دانشگاه
یادداشت
چرایی نخبه‌زدایی

چرایی نخبه‌زدایی

محمد آقازاده / روزنامه‌نگار
خط غیرمردمی‌ها!

خط غیرمردمی‌ها!

امیرحسین امیرفیض / روزنامه‌نگار
۲۵ درس‌ کرونا

۲۵ درس‌ کرونا

فواد شمس / روزنامه‌نگار
کارگردانی مستقل یا تابع قدرت!

کارگردانی مستقل یا تابع قدرت!

فرید دهدزی / نویسنده و پژوهش‌گر
گزارش
این زبان مظلوم فارسی

این زبان مظلوم فارسی

امیرحسین دولتشاهی
ملودی‌ساز یگانه اما مهجور

ملودی‌ساز یگانه اما مهجور

فرید دهدزی / پژوهش‌گر
کد خبر: ۲۰۶۴
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۱ - ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ - 02 April 2020
رئیس جمهور ضمن قدردانی از همکاری مردم در مبارزه با بیماری کرونا و رعایت طرح فاصله گذاری اجتماعی، گفت: کرونا مساله ای نیست که بگوییم در فلان روز تمام می شود، باید همگان پروتکل ها و دستورالعمل های وزارت بهداشت را مراعات کنند.
آیت ماندگار- حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور ایران امروز در جلسه در جلسه ستاد اقتصادی دولت، گفت: از مردم ایران که در روز طبیعت به پروتکل‌ها توجه کردند تشکر می‌کنم. این مراعات و همکاری اساس کاری است که به نقطه باثباتی دست پیدا کنیم و همه تلاش‌ها برای این است که فوتی‌ها کاهش پیدا کند و خانواده‌های داغداری را کمتر شاهد باشیم و مردم سلامت خود را در روز‌های آینده شاهد باشند.

وی افزود: در خصوص فعالیت کسبه و کار‌ها بعد از ۲۰ فروردین در جلسه امروز بحث و گفتگو شد که کسب و کار‌ها بعد از ۲۲ فروردین چگونه راه‌اندازی و پروتکل‌ها چگونه باشد که ما در مورد بُعد اقتصادی آن گفتگو کردیم، اما قرار شد بحث اصلی در وزارت کشور انجام شود.

اهم اظهارات رئیس جمهور را به نقل از تسنیم، فارس و ایسنا بخوانید؛

*جلسه امروز ما اقتصادی و در رابطه با شرایطی که در آن قرار داریم و تامین نیازمندی‌ها بود. به صاحبان کالا اعلام خواهد شد که چگونه کالاهایشان را از گمرک دریافت کنند.

*گزارش مفصلی وزارتخانه‌های کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت از شرایط ذخایر کالا‌های اساسی در ماه‌های آینده ارائه دادند که گزارش خیلی امیدوار کننده‌ای بود. جداول روزانه ما نیز این را نشان می‌دهد که در ماه‌های آینده مشکلی نداریم. باید برای سال ۹۹ در خصوص نیازمندی‌ها تصمیمات لازم اتخاذ شود.

* بانک مرکزی گزارش خوبی از شرایط ارزی کشور داده است، شرایطی که برای تامین ارز در تقدم اول برای بخش سلامت، نیازمندی‌های دارویی و پزشکی و در بخش دوم برای کالا‌های اساسی که مشکلی تا پایان سال ۹۹ برای تامین ارز نخواهیم داشت. با روندی که پیش‌بینی کردیم و با طراحی که انجام گرفته که چگونه بتوانیم به موقع تامین کالا داشته باشیم و ذخایر ما هم همیشه به طور ثابت در اختیار ما باشد.

*بخش اول بحث راجع کالا‌های اساسی و دارو تجهیزات پزشکی بود که تا پایان سال ۹۹ چگونه باید تامین شود و چه منابع ارزی در اختیار داریم و چه اقداماتی در این زمینه باید انجام بگیرد. بخش دوم راجع به گمرکات بود که امروز حدود ۴ میلیون تن کالا‌های اساسی در کمرگات وجود دارد کالا‌هایی که خریداری شده است و در آنجا است که مقرراتی را لازم بود، مورد توجه قرار دهیم که کالا‌ها از کمرگ آزاد شود و در داخل کشور شود.

*بانک مرکزی و وزارت صمت این چارچوب را مشخص کردند و همین امروز به صاحبان کالا اعلام می‌شود که چگونه این کالا‌ها در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. کالا‌های که روی کشتی است که وارد کشور شده که تصمیم خوبی اتخاذ شد که ما می‌توانیم مطمئن باشیم در روز‌های آینده این ۴ میلیون تن کالای اساسی وارد کشور می‌شود که حرکت خوبی برای بازار و منابع ما است.

* در گمرکات کالا‌های دیگر وجود دارد که جزء کالا‌های اساسی نیست، اما کالا‌های مورد نیاز برای تولید است و یا تجهیزاتی است که به هر برای تولید وارد کشور شده است که این هم مورد بحث قرار گرفت که وزارت صمت لیست آن کالا‌هایی که مورد ضرورت ما و ضرورت تولید است مشخص کند که آن‌ها آزاد شود. بانک مرکزی هم ترتیبات خاصی را پیش بینی کرد که چگونه ارز این کالا‌ها تامین شود.

*این دو قدم، دو قدم مهم هم برای تخلیه بنادر و هم آمدن کالا و در دسترس عموم قرار گرفتن است که البته بحثی هم راجع تولیدات داخلی از جمله گندم کردیم. امسال محصول خوبی خواهد بود و هم به تدریج با توجه به آب و هوای کشور از استان‌های مختلف این محصول خریداری می‌شود و نحوه خرید گندم تصمیم گیری شد که چگونه از مردم خریداری شود و هم بخشی که مورد نیاز نان کشور است باید تامین شود و هم برای صنوف و هم برای صنعت تصمیم گیری خوبی شد که عمل خواهد شد.

*نسبت به منابع ارزی که داریم و اقداماتی که وزارت خارجه باید انجام دهد در اینجا تصمیم گیری شد و همچنین روابط تجاری که ما با کشور‌های همسایه باید داشته باشیم و پروتکل‌های بهداشتی که باید مورد مراعات قرار بگیرد. ا

*لبته بحث دیگری مطرح شد که این بحث تصمیم نهایی آن در اختیار ستاد ملی کرونا خواهد بود و آن اینکه کسب و کار‌ها بعد از تاریخ بیستم فروردین چگونه باید راه اندازی شود و پروتکل‌های آن چگونه باید باشد که البته در این جلسه در خصوص بخش اقتصادی آن مورد بررسی قرار گرفت، اما بحث اصلی آن امروز در وزارت کشور در این زمینه انجام می‌گیرد و بعد هم ما در ستاد ملی کرونا در روز یکشنبه این موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهیم و تصمیم‌گیری می‌کنیم.

*همه باید تلاش کنیم زندگی مردم به گونه‌ای باشد که نیازمندی‌ها تامین شود و آن‌هایی که باید در کسب و کارشان باشند و فعالیت اقتصادی داشته باشند بتوانند فعالیت کنند و هم باید اصول بهداشتی دقیقاً مورد مراعات قرار بگیرد. این هر دو اصل برای ما مهم است. سلامت برای ما مهم است مبارزه با فقرهم شبیه مبارزه با کرونا است که هر دو باید در دو جبهه مدنظر ما باشد که در بخش اقتصادی تصمیمات خوبی گرفتیم که تصمیمات نهایی روز یکشنبه در جلسه ستاد ملی کرونا اتخاذ می‌شود و به اطلاع مردم می‌رسد.

* امیدواریم همه مردم ما به سلامت باشند وهمه دستگاه‌ها و ارگان‌ها به ویژه بهداشت و درمان بتواند به وظایف خود به خوبی عمل کند. باید تشکر کنم از همه آن‌هایی که در این ایام در مراکز تولیدی مشغول فعالیت بودند. چه تولیدی که مورد نیاز وزارت بهداشت و درمان و سلامت مردم بوده که همه اقدامات اقدامات خوبی است.

*در تماسی که با وزارت بهداشت داشتم اکثر نیازمندی‌ها آن‌ها در داخل تامین می‌شود. درباره وینتیلاتور سوال کردم دیدم نیازمندی‌های ما سه چهارم آن در داخل تامین می‌شود. بقیه کالا‌ها هم که مورد نیاز مانند ماسک و لوازم ضد عفونی هم در داخل تولید می‌شود. باید سپاسگزاری کنیم از همه تولید کنندگان و همچنین از تولیدکنندگان بخش‌های دیگر که مواد غذایی ومواد ضروری که مورد نیاز مردم است را تامین می‌کنند.

*از بانک‌های کشور که در این ایام فعال بودند بارسنگینی بر دوش بانک‌ها قرار دارد. ما برای آینده هم در بخش کسب و کار بار سنگینی بر دوش بانک مرکزی و بانک‌ها گذاشتیم که به خوبی انجام می‌دهند که بتوانیم فشار اقتصادی را بر روی اقشاری که به هر حال در این ایام تحت فشار بیشتری قرار گرفتند و رسته‌های کاری آن‌ها به خاطر کرونا صدمه دیده تصمیماتی در جلسات قبل اتخاذ کردیم که بانک¬ها باید در این زمینه کمک کنند. از پلیس و هلال احمر و همه بخش‌هایی که این روز‌ها برای سلامت و امنیت مردم تلاش می‌کنند تشکر می‌کنم امیدوارم بتوانیم هرچه سریعتر به شرایط با ثباتی برسیم که همه بتوانیم به فعالیت عادی خود برسیم.

*باز هم تاکید می‌کنم مساله کرونا، مساله‌ای نیست که بگوییم فلان روز به طور کامل دوره‌اش تمام می‌شود، کرونا ممکن است تا ماه‌های آینده و یا تا آخر سال با ما باشد. همیشه باید در چارچوب دستورالعمل‌های وزارت بهداشت صادر می‌کند عمل کنیم، باید پروتکل‌های بهداشتی را درهمه جا مراعات کنیم.

*مراکز فعالیت اقتصادی و کسب و کار‌ها پس از بازگشایی هم باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. ممکن است اجتماعات برای مدت دیگر هم محدود بشود و لازم باشد اجتماعات نداشته باشیم.

* مبارزه با کرونا جهانی است و فقط مسأله ایران نیست، تا پایان این مسیر، راه کوتاهی در پیش نداریم. باید با مراعات و همکاری و یاری یکدیگر و عنایات خداوند از این مرحله عبور خواهیم کرد.
اخبار مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
کارتون
بدون شرح!

بدون شرح!

ولیکوویچ میودراگ
آخرین اخبار
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها