سرمقاله
کودکان کار را در خانه دریابیم

کودکان کار را در خانه دریابیم

رضا تاجگر / استاد دانشگاه
یادداشت
چرایی نخبه‌زدایی

چرایی نخبه‌زدایی

محمد آقازاده / روزنامه‌نگار
خط غیرمردمی‌ها!

خط غیرمردمی‌ها!

امیرحسین امیرفیض / روزنامه‌نگار
۲۵ درس‌ کرونا

۲۵ درس‌ کرونا

فواد شمس / روزنامه‌نگار
گزارش
این زبان مظلوم فارسی

این زبان مظلوم فارسی

امیرحسین دولتشاهی
ملودی‌ساز یگانه اما مهجور

ملودی‌ساز یگانه اما مهجور

فرید دهدزی / پژوهش‌گر
کد خبر: ۲۶۹۰
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۲ - ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - 22 May 2020
با این‌که ویروس کرونا همه شئونات زندگی انسان‌ها در کل کره زمین را تحت‌الشعاع قرار داده و بسیاری از فعالیت‌های بشری را تعطیل یا نیمه‌تعطیل کرده اما در فیفا یک پرونده مربوط به فوتبال ایران به دقت بررسی و رسیدگی می‌شود.


آیت ماندگار- چند ماه پیش بود که فدراسیون فوتبال ایران و مارک ویلموتس، سرمربی بلژیکی و سابق تیم ملی به همکاری‌شان به شکل غیردوستانه‌ای پایان دادند و همین پایان غیردوستانه باعث شد هر دو طرف از یکدیگر به فیفا شکایت کنند.

ویلموتس بی‌میلی فدراسیون فوتبال ایران به ادامه همکاری را با پیش کشیدن مسائل مالی و تاخیر در پرداخت مطالباتش مطرح و آن را دلیل فسخ قرارداد اعلام کرد و خواستار غرامت سنگین 6میلیون دلاری شد و در مقابل فدراسیون فوتبال ایران مدعی بود ویلموتس پیش از دیدار تیم ملی ایران و عراق حاضر نبوده روی نیمکت ایران بنشیند و خودش تمایلی به همکاری نداشت. در این میان دو طرف مدارک و مستندات خود را به فیفا ارائه دادند اما آنگونه که از شواهد و قرائن برمی‌آمد و تجربه در مورد پرونده‌های شکایت علیه ایران در فیفا نشان می‌داد، ایرانی‌ها بازنده این پرونده می‌شدند.

با این همه خیلی‌ها سعی کرده و می‌کنند تا درباره اعلام نهایی رای فیفا در مورد این پرونده یا اظهارنظر نکنند یا اظهارنظرشان مثبت و خوش‌بینانه باشد تا شاید اینگونه از افکار عمومی وقت بخرند! البته 2 روز پیش اولین خبر بد در این زمینه را مهدی تاج داد که البته کسی به آن توجه نکرد. او گفت فیفا اولین لایحه دفاعی ایران علیه ویلموتس را نپذیرفته و رد کرده است! این یعنی زنگ خطر برای فدراسیون به صدا در آمده است. طبیعتا فدراسیون ادله مستندی نداشت که فیفا در گام اول چنین اقدامی کرده است.

با این حال اوضاع هر روز برای فدراسیون فوتبال پیچیده‌تر می‌شود. مسئولان وقت فدراسیون فوتبال ایران 2 میلیون یورو به مارک ویلموتس دادند در حالی که او قراردادش را فسخ کرده بود. 2 میلیون یورو از یک شرکت دولتی قرض گرفته شد که تا این لحظه برگردانده نشده است. از طرفی ویلموتس و وکلایش هم در پرونده حقوقی علیه ایران خواستار غرامت 6میلیون یورویی هستند. به عبارتی ویلموتس با احتساب هر یورو به قیمت 19200در بازار آزاد ارز که این روزها بسیار هم ملتهب و بی‌ثبات است حدود 115میلیارد تومان از ایران می‌خواهد و اگر موفق شود فدراسیون فوتبال حسابی تاریخ‌ساز خواهد شد چراکه چنین رقمی برای پرداخت به یک مربی بابت دستمزد و غرامت، بی‌سابقه است. این در حالی است که تا چندی پیش با یوروی 15هزار تومانی غرامت احتمالی 103میلیارد تومان بود اما حالا با نوسان ارز و بی‌ثباتی بازار به این رقم 12میلیارد هم اضافه شده است.

اگر فدراسیون فوتبال محکوم شود 115میلیارد تنها بخشی از غرامت و خسارت هنگفت فوتبال ایران خواهد بود. تیم ملی به واسطه بی‌انگیزگی ویلموتس 2 بازی حساس مرحله نخست انتخابی جام‌جهانی 2022 را با شکست پشت سرگذاشت و مقابل بحرین و عراق، رقبای اصلی‌اش 6 امتیاز حساس از دست داد تا در رده سوم جدول گروه C قرار بگیرد و شانسش برای صعود به مرحله بعدی و حضور در جام جهانی قطر کم شود. این به منزله این است که ایران در آستانه از دست دادن جام‌جهانی است و اگر این اتفاق بیفتد 10میلیون دلار دیگر که حداقل پاداش صعود و حضور تیم‌ها در جام‌جهانی است از دست فدراسیون می‌پرد که با احتساب هر دلار به قیمت کنونی آن در بازار آزاد که 17500 تومان است 175میلیارد ناقابل می‌شود! حالا اگر هر 2 اتفاق ناگوار برای فوتبال ایران رخ دهد ایران با جمع غرامت 114میلیاردی ویلموتس و پاداش 175میلیاردی از دست رفته جام‌جهانی مجموعا حدود 290میلیارد تومان خسارت مالی متحمل می‌شود و به لحاظ معنوی و فنی هم ضرر و زیان سنگین و غیرقابل جبرانی متحمل خواهد شد.

منبع: آخرین خبر


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
کارتون
بدون شرح!

بدون شرح!

ولیکوویچ میودراگ
آخرین اخبار
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها