سرمقاله
کودکان کار را در خانه دریابیم

کودکان کار را در خانه دریابیم

رضا تاجگر / استاد دانشگاه
یادداشت
چرایی نخبه‌زدایی

چرایی نخبه‌زدایی

محمد آقازاده / روزنامه‌نگار
خط غیرمردمی‌ها!

خط غیرمردمی‌ها!

امیرحسین امیرفیض / روزنامه‌نگار
۲۵ درس‌ کرونا

۲۵ درس‌ کرونا

فواد شمس / روزنامه‌نگار
گزارش
این زبان مظلوم فارسی

این زبان مظلوم فارسی

امیرحسین دولتشاهی
ملودی‌ساز یگانه اما مهجور

ملودی‌ساز یگانه اما مهجور

فرید دهدزی / پژوهش‌گر
کد خبر: ۲۷۱۷
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۷ - ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - 23 May 2020
عضو کمیته کشوری بیماری‌های عفونی:
عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های عفونی گفت: پروتکل‌های بهداشتی در اغلب اماکن عمومی مانند حمل و نقل عمومی و ادارات و اماکن مذهبی رعایت نمی‌شود، افزایش لجام گسیخته مسافرت‌ها هم نگران کننده است، با این وضعیت اپیدمی کرونا تا آخر سال ادامه می‌یابد.


آیت ماندگار-  مسعود مردانی افزود: روند رو به کاهش ابتلا به کرونا در ۲۰ استان کشور همچنان ادامه دارد و حدود ۱۰ استان مانند خوزستان، کرمانشاه، سمنان یا برخی مناطق تهران هنوز در وضعیت هشدار هستند. البته موارد شناسایی ابتلا به این ویروس در کشور رو به افزایش است و علت آن افزایش بیماریابی و شناسایی مبتلایان خفیف با انجام بیشتر تست مولکولی در کشور است.

وی ادامه داد: در مجموع روند اپیدمی کرونا در کشور نزولی است، اما انتقال ویروس کرونا همچنان رخ می‌دهد. مشکل اینجاست که خیلی از مردم تصور می‌کند، اپیدمی کرونا تمام شده و دیگر نیازی به رعایت پروتکل‌ها نیست به همین علت اکنون بسیاری از مردم در مسافرت هستند و به شمال کشور رفته اند.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مردم ایران باید بدانند که اپیدمی کرونا تمام نشده است. این بیماری هنوز وجود دارد و باید هوشیاری و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند، اصول بهداشت فردی و اجتماعی نیز باید رعایت شود.

وی افزود: اکنون که بسیاری از اماکن عمومی از جمله اماکن مذهبی، ادارات و دانشگاه‌ها باز شده، رعایت اصول بهداشتی، بیش از پیش ضروری است در غیر این صورت دوباره با اوج گرفتن بیماری کووید ۱۹ در کشور و یک فاجعه انسانی روبرو می‌شویم.

مردانی گفت: برای رعایت اصول بهداشتی در اماکن عمومی دستورالعمل‌ها و پروتکل‌هایی اعلام و ابلاغ شده، اما خیلی از این پروتکل‌ها در عمل رعایت نمی‌شود. حتی بسیاری از این پروتکل‌ها قابلیت اجرایی ندارد و امکان نظارت بر اجرای آن‌ها وجود ندارد.

وی ادامه داد: اکنون شاهد هستیم که در برخی ادارات اصلا پروتکل‌های بهداشتی از جمله ماسک زدن رعایت نمی‌شود. البته در مطب‌های خصوصی خیلی در این زمینه سختگیری می‌شود، ماسک می‌زنند و حتی کف کفش مراجعه کنندگان را ضدعفونی می‌کنند، اما در بسیای از اماکن عمومی خبری از اجرای پروتکل‌های بهداشتی نیست، مثلا در اتوبوس‌ها و مترو‌ها خیلی از مردم ماسک نمی‌زنند.

وی افزود: در بسیاری از اماکن مذهبی هم می‌بینیم که پروتکل‌های بهداشتی مثل ماسک زدن و رعایت فاصله اجتماعی رعایت نمی‌شود و خیلی از مردم اصلا اعتقادی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی ندارند.

عضو کیته کشوری مبارزه با بیماری‌های عفونی گفت: افزایش مسافرت مردم به شهر‌های مختلف نگران کننده است و اگر به همین شکل لجام گسیخته مسافرت‌ها ادامه پیدا کند، گرفتاری کرونا در ماه‌های آینده ادامه پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: کاهش موارد شدید بیماری کووید ۱۹ و بهبود وضعیت کشور این امید را ایجاد کرد که بتوانیم در آینده نزدیک اپیدمی کرونا را به مرحله کنترل برسانیم تا مردم برای زندگی عادی روزمره دغدغه‌ای نداشته اند، اما اگر این مسافرت‌ها و لجام گسیختگی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی ادامه پیدا کند. اپیدمی کرونا تا آخر سال همچنان ادامه پیدا می‌کند.

منبع: ایسنا


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
کارتون
بدون شرح!

بدون شرح!

ولیکوویچ میودراگ
آخرین اخبار
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها