سرمقاله
هدف اصلی آمریکا مقابل ایران

هدف اصلی آمریکا مقابل ایران

نوذر شفیعی / کارشناس مسائل بین‌المللی
یادداشت
سلطان‌کشی یا سلطان‌سازی؟!

سلطان‌کشی یا سلطان‌سازی؟!

امیرحسین امیرفیض / روزنامه‌نگار
شورا پادزهر استبداد

شورا پادزهر استبداد

علی شاملو / روزنامه‌نگار
چرایی نخبه‌زدایی

چرایی نخبه‌زدایی

محمد آقازاده / روزنامه‌نگار
گزارش
ایران اینترنشنال؛ آگاهی یا تحریف؟

ایران اینترنشنال؛ آگاهی یا تحریف؟

مسعود پیوسته / روزنامه‌نگار
این زبان مظلوم فارسی

این زبان مظلوم فارسی

امیرحسین دولتشاهی
ملودی‌ساز یگانه اما مهجور

ملودی‌ساز یگانه اما مهجور

فرید دهدزی / پژوهش‌گر
کد خبر: ۳۵۷۱
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۷ - ۱۰ تير ۱۳۹۹ - 30 June 2020
نماینده رشت در مجلس گفت: در قانون برنامه هم آمده بود که معاملات پولی بین همسایگان ایران باید برقرار و جایگزین‌هایی به‌جای دلار درنظر گرفته شود. متاسفانه آقایان همه سیستم اقتصاد کشور را به دلار وصل کردند.


آیت ماندگار- محمد آیتی: سال ۹۹ با بحران کرونا آغاز و در ادامه با افزایش افسار گسیخته قیمت ارز ادامه پیدا کرده است.

در حالی که هنوز حتی به میانه‌های سال ۹۹ نرسیده‌ایم، اما شاهد دو موج تورم در کشور بوده‌ایم؛ یکی به‌خاطر کرونا و دیگر به‌واسطه افزایش نرخ ارز.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، سال ۹۹ یکی از سخت‌ترین سال‌های اقتصادی کشور خواهد بود، اما سوال اینجاست که چرا این وضعیت برای کشور به‌بار آمده است و چه باید کرد که این فشار‌ها به حداقل برسد؟

در این رابطه جبار کوچکی‌نژاد، نماینده رشت در مجلس یازدهم گفت: بخش عمده‌ای از دلیل بالارفتن قیمت دلار به آقای همتی، رییس کل بانک مرکزی برمی‌گردد، یعنی ضعف مدیریتی در این حوزه بیداد می‌کند.

وی افزود: در قانون برنامه هم آمده بود که معاملات پولی بین همسایگان ایران باید برقرار و جایگزین‌هایی به‌جای دلار درنظر گرفته شود که شاهد این اثرگذاری منفی دلار در اقتصاد کشور نباشیم. متاسفانه آقایان همه سیستم اقتصاد کشور را به دلار وصل کردند و به‌نظر می‌رسد این تصمیم‌گیران خیلی علاقه‌مند به دلار هستند.

این نماینده اصولگرا تصریح کرد: اکنون در بحران ارز به‌سر می‌بریم و همه بخش‌های دولت موظف هستند برای آرامش بازار ارز به میدان بیایند نه فقط آقای همتی. رئیس جمهور هم عادت دارد هرجا بحران پیش می‌آید خودش کنار می‌رود و برای حل بحران، شخصاً ورود پیدا نمی‌کند. به اعتقاد من، این دولت اگر همچنان بدون برنامه و هماهنگی، مسیر اقتصادی خود را دنبال کند روز‌های سخت‌تری در انتظار کشور و مردم خواهد بود.

کوچکی‌نژاد یادآور شد: گله دیگر من به کمیسیون‌های اقتصادی، صنعت و برنامه و بودجه مجلس است. همکاران ما در این کمیسیون‌ها هم عملکرد خوبی نداشتند و مثل تیم اقتصادی دولت به‌هم ریخته عمل می‌کنند. در حال حاضر برای بهبود اوضاع، انتظار‌ها از کمیسیون‌های تخصصی مجلس بسیار بالاست. کمیسیون‌های تخصصی مجلس باید نظارت کنند، طرح بدهند و در صورت نیاز دولتمردان را پاسخگوی اعمال خود کنند، نه اینکه منتظر صحن مجلس باشند. در صحن چیزی حل نمی‌شود و نهایتاً یک گزارش خوانده می‌شود.

منبع: اقتصاد۲۴
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
کارتون
بدون شرح!

بدون شرح!

ولیکوویچ میودراگ
آخرین اخبار
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها