سرمقاله
دستمزد واقعی کارشناسان رسمی دادگستری چقدر است؟

دستمزد واقعی کارشناسان رسمی دادگستری چقدر است؟

مهدی آیتی / کارشناس رسمی دادگستری
یادداشت
اتحاد شوم دلواپسان و براندازان!

اتحاد شوم دلواپسان و براندازان!

علی شاملو / روزنامه‌نگار
به خودمان باختیم!

به خودمان باختیم!

محمد فتحی‌زاد / روزنامه‌نگار
«آیت ماندگار» رسانه‌ای همراه با زمان

«آیت ماندگار» رسانه‌ای همراه با زمان

مهدی آیتی / نماینده ادوار مجلس
گزارش
فايده باوری چيست؟

فايده باوری چيست؟

گروه فرهنگ و اندیشه
چرا رویای 92 بدل به کابوس 99 شد؟

چرا رویای 92 بدل به کابوس 99 شد؟

امیرحسین امیرفیض / روزنامه‌نگار
همدستی ترامپ و کرونا!

همدستی ترامپ و کرونا!

جهانگیر مصلی / خبرنگار
کد خبر: ۵۸۸۵
تاریخ انتشار: ۱۸:۲۲ - ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - 16 October 2020
غلامرضا ظریفیان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: در جریان اصلاحات، چهره‌ای مانند خاتمی وفاق دهنده و مورد اعتماد است.


آیت ماندگار- غلامرضا ظریفیان، فعال سیاسی اصلاح طلب، درباره نقش بزرگان اصلاح طلب در انسجام بخشی و وحدت بین اصلاح طلبان به خبرنگار سیاسی برنا گفت: در هر عرصه ای، جامعه دارای سرمایه‌های نمادین و اجتماعی است. به بیانی سرمایه‌های اجتماعی به سرمایه‌های نمادین که بالاتر از سرمایه‌های اجتماعی است تبدیل می‌شوند. به هرحال یک مجموعه‌ای از مسایل و ویژگی‌های شخصیتی و نوع نگاه و رفتار در برخی افراد در کنار همدیگر قرار می‌گیرد و آن انسان را در عرصه‌ای تبدیل به فرد مرجع، می‌کند که در یک بستر زمانی توانمندی ها، هنرمندی‌ها و تلاش و زحمت تبدیل به یک سرمایه نمادین می‌شود.

او افزود: طبیعی است که در یک دنیای مدرن به ویژه در دنیای پسا مدرن نقش مرجعیت‌ها کاسته شده و آسیب دیده است. به این دلیل که دنیای پسامدرن دنیای متکثر و متنوعی است از این رو مرجعیت‌ها و قهرمانان نقش شان کاهش پیدا کرده است.

غلامرضا ظریفیان عنوان کرد: در عرصه سیاست هم طبیعی است که گاهی اوقات، نیرو‌های مرجع در دنیا به دیپلمات و رهبران سیاسی تبدیل می‌شوند که در عمل و در تجربه آثار مثبتی را برای جامعه به جای گذاشته اند.

او ادامه داد: به عنوان مثال در مالزی ما چهره‌ای به نام «ماهاتیر محمد» می‌شناسیم که در پروسه‌ای این چهره، تبدیل به یک نیروی استراتژیک می‌شود که مالزی را از یک شرایط خاص، به وضعیت بهتر رهنمون کرده است.

ظریفیان اظهار کرد: در ایران به هر حال از این دست نیرو‌های سیاسی، قبل از انقلاب داشتیم، مانند مرحوم مصدق که تبدیل به یک نماد ملی شد و خود امام که تبدیل به یک نماد سیاسی و دینی، شدند. در ایران این وضعیت کم و بیش وجود دارد و این هیمنه گذشته را به دلیل تحولات نسلی، سبک زندگی و مباحث معرفتی به نسبت گذشته ندارد، ولی همچنان نیرو‌هایی هستند که جامعه نسبت به آن‌ها نگاه متمایزتر و مطلوب تری، نسبت به دیگران دارد.

او بیان کرد: طبیعتا در جریان اصلاحات در یک بازه زمانی به ویژه نقش رهبری اصلاحات یعنی چهره خاتمی به عنوان یک چهره وفاق دهنده، مورد اعتماد و در یک دوره‌ای غیر از مبانی نظری در عرصه عمل هم وارد شد و دوره موفقی بود. وقتی او را نسبت به دوره‌های قبل و بعد آن مقایسه می‌کنیم، چهره‌ای تاثیرگذار است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: عرصه سیاست ورزی در جامعه ما دچار تحولاتی شده است؛ اولا نسل جوان با یک تکثر جدی روبرو است و عرصه سیاست در بروز توانایی‌های خود دچار آسیب شده و به نظر می‌رسد، بخش مهمی از جوانان مثل گذشته وارد عرصه‌های سیاست نمی‌شوند بلکه وارد عرصه‌های مهارتی، ورزشی، علمی و هنری شده اند و آن هیمنه سیاست در جامعه ما تا حدی، فروکش کرده است و عملکرد برخی دولت‌ها در این زمینه بی تاثیر نبوده است.

او اضافه کرد: متأسفانه ضعف احزاب ما هم در اینکه بتوانند هم نیروی سیاسی حرفه‌ای تربیت کنند و هم بتوانند در عرصه کنشگری سیاسی نقش موثری، داشته باشند این ضعف هم مزید بر علت شده است. طبیعی است که آن نقش گذشته را در واقع نیرو‌های مرجع سیاسی به نسبت گذشته که نوع عملشان یک جمعیت ۲۰ و ۳۰ میلیونی را به صحنه می‌آورد، کمرنگ‌تر شده است.

منبع: برنا


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
شعرخوانی
کارتون
بدون شرح!

بدون شرح!

معمر اولچای
آخرین اخبار
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها