سرمقاله
آیا می‌توانیم واشنگتن را شکست‌خورده تلقی کنیم؟

آیا می‌توانیم واشنگتن را شکست‌خورده تلقی کنیم؟

مهدی مطهرنیا / کارشناس مسائل بین‌المللی
یادداشت
تحمیل هزینه‌های تازه بر بازار ارز

تحمیل هزینه‌های تازه بر بازار ارز

علی‌اصغر سمیعی / کارشناس مسائل اقتصادی
خانه، مشکلی بی‌پایان  فراروی ایرانیان

خانه، مشکلی بی‌پایان فراروی ایرانیان

عباس مهری‌اردستانی / پژوهشگر
توسعه به جای تاسف

توسعه به جای تاسف

عباس مهری‌اردستانی / پژوهشگر
خودت را شارژ کن

خودت را شارژ کن

محمدحسن سرائی / نویسنده
گزارش
بازگشت به مردم

بازگشت به مردم

علی شاملو / خبرنگار مجلس
غول کنکور

غول کنکور

جهانگیر مصلی / خبرنگار
کد خبر: ۹۹۶
تاریخ انتشار: ۱۹:۴۱ - ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - 01 November 2018
سیدمحسن هاشمی / منتقد
کار ما شاید این است 
که میان گل نیلوفر و قرن 
پی‌آواز حقیقت بدویم

سهراب سپهری در میان عموم مردم، شاعری شناخته شده و شهره است اما سهراب نقاش، در میان دوستداران هنرهای تجسمی، جایگاهی ممتاز و برجسته دارد. به نظر می‌رسد تلاقی ادیبانه و نقاشانه سهراب با زیست موحدانه_ عارفانه او تجربه‌ای متفاوت را در ذهن و درک مردمان از این نقاش که به مرگ زود هنگام نیز این جهان را ترک کرد، شکل بخشیده است.

وی از هنرمندان نوگرایی به شمار می‌رود که بر آمده از نگرشی نو در ادبیات مدرن ایران است. سهراب، شاعر و نقاشی است که پیوستگی عمیق و گسترده‌ای میان اشعار و نقاشی‌های اش قابل مشاهده و پیگیری است. در آثار نقاشی این مدرنیست ایرانی تخیل برتر از تجربه حسی و درک خردی، نشان داده می‌شود و شاید همین امر موجب شده تا امکان درک عمیق‌تر امر برتر نا پیدا برای این هنرمند شاعر و نقاش، فراهم شود.

سهراب دلبسته دشت و کویر کاشان بود و این دو را در اشعار و نقاشی‌های اش بی پروا آشکار می‌کرد. درست دههٔ سوم اردیبهشت ماه سال جاری بود که پرویز تناولی هنرمند مجسمه ساز و پژوهشگر هنر ایران به مدیران موسسه فرهنگی هنری ماه مهر پبشنهادکرد تا به مناسبت نودمین سالزاد سهراب سپهری شاعر و نقاش، رویداد یا مسابقه هنری برپا کنند. مدیران ماه مهر با استقبال از این پیشنهاد، مقررات و فراخوان مسابقه طراحی و ساخت مدال سهراب را با موضوع شخصیت، اشعار و نقاشی‌های سهراب، تنظیم و پس از ویرایش استاد تناولی در ششم خرداد ماه منتشر کردند. 

ثمره این ایده و کوشش هنرمندان، طراحی و ساخت ۴۷ مدال شده است که توسط هیات داوری متشکل از پرویز تناولی (استاد مجسمه سازی و پژوهشگر هنر ایران)، مارسی برونه (رییس انجمن مدال انگلستان)، مونا پاد (مدرس و هنرمند مجسمه‌ساز)، الهه جواهری (گالری دار و عضو هیات مؤسس ماه مهر) و هدیه تهرانی (بازیگر و هنرمند عکاس) بررسی و ۳۳ مدال برای حضور در نمایشگاه «یاد سهراب» در گالری ماه مهر از ۱۳ مهرماه تا ۳ آبان ماه به نمایش در خواهد آمد.

شماره 65 دوهفته نامه آیت ماندگار
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: