خاص ترین نورپردازی ها
نورپردازی

آیت ماندگار- استفاده از نور های مختلف همیشه در حالت های مختلف می تواند زیبایی بسیار زیبایی را به وجود آورد. چه برای ساختمان ها استفاده شود و یا آبنماها، چه برای مراسم های مختلف و یا برای داخل خودرو ها. در هر حالتی اگر نورپردازی در بهترین حالت انجام شود و ترکیب رنگی خوبی انتخاب شود، میتواند دو چندان هر نمایی را زیباتر کند.

هنر نورپردازی

نحوه اجرای نورپردازی بسیار مهم است و هنر خاص خود را می طلبد. چرا که عملا بدون انجام نورپردازی در تاریکی شب هیچ چیزی به چشم نمی آید و حتی متروکه هم به نظر می رسد.

با توجه به آلودگی نوری موجود در عصر حاضر، برای خاص تر نشان دادن یک بنا، باید نور پردازی آن را هم به صورت ویژه انجام داد.

به این معنا که نورپردازی ویژه هم باید پرقدرت و پر نور باشد و هم باید علاوه بر تفاوت با نورهای موجود دیگر در آن محوطه بتواند متناسب با مجموعه و بنای ساختمان به نظر برسد.

منظور از بنای ساختمان در درجه اول رنگ سنگ ها و المان های استفاده شده در بنا است و در درجه بعدی نوع کاربری ساختمان است.

برای مثال بیایید پاساژ ها را بررسی کنیم.

پاساژها مکان هایی هستند که برای جذب عموم باید زیبا به نظر برسند و لوکس به چشم بیایند. هر مکان تجاری در درجه اول باید نمای زیبایی داشته باشد تا بتواند افراد را به داخل خود جذب کرده و بعد از آن با موارد وسوسه کننده دیگر که بر عهده ویترین مغازه ها است، خرید صورت بگیرد.

البته در کنار دیزاین مغازه ها، دیزاین قسمت های مختلف پاساژ هم در جذب افراد تاثیر مستقیم و بسیار زیادی را ایفا میکند.

نورپردازی

انواع نورپردازی ها

نورپردازی ها میتوانند طبیعی باشند و میتوانند به صورت مصنوعی هم اجرا شوند.

منظور از نورپردازی طبیعی در واقع همان استفاده از نور آفتاب است. به این معنا که سعی میشود از شیشه ها و پرده ها به طوری استفاده شود که علاوه بر روشن شدن فضا، زیبایی هم افزوده شود.

برای مثال در کافه هایی که سقفشان بلند است، میتوان در سقف از فضایی شیشه ای به نام استین گلاس استفاده کرد که در هنگام روز، نور به صورتی عمودی بخشی از کافه که زیر شیشه قرار دارد را روشن کند.

مورد دیگری که در نورپردازی طبیعی نقش دارد، وجود نورگیر و قرار گیری نمای ساختمان در قسمت شمالی و یا جنوبی است. به طور معمول بخش هایی که در قسمت جنوبی قرار دارند، بسیار بیش تر از نور خورشید بهره میگیرند.

هم چنین میتوان برای ساختمان های اداری نیز از پرده های تعدیل کننده نور استفاده کرد تا بتوان
میزان ورودی و خروجی نور را کنترل کرد.

نورپردازی مصنوعی

نورپردازی مصنوعی دقیقا همان چیزی است که بیشترین کاربرد را در نورپردازی دارد و میتواند تاثیر زیادی چه در نمای داخلی و چه در نمای خارجی داشته باشد.

در همه فضاها نورپردازی مصنوعی به 3 روش قابل اجرا است که بسته به موضوعات مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.

این 3 روش عبارتند از :

•    نور پردازی متمرکز

•    نور پردازی یکسان

•    نورپردازی متمرکز در نمای داخلی

نورپردازی متمرکز

منظور از این نوع نورپردازی روشی است که با استفاده از نور تنها یک نقطه و یک قسمت مشخص از فضای داخلی و یا فضای خارجی را روشن میکنند.

این روش از نور پردازی بیشتر برای نمای خارجی ساختمان ها استفاده می شود. به این نحو که طرح ها و ستون های استفاده شده در نمای خارجی را با توجه به سنگی که در ساخت آنها استفاده شده است روشن می کنند.

در حالت های عادی از این نوپردازی برای روشن کردن وجه های مختلف ساختمان هم استفاده میشود. که کارکرد اصلی آن زیباسازی نما و درآوردن آن از حالت عادی است.

نورپردازی

نورپردازی یکسان

این مورد از نور پردازی بیشتر برای فضای داخلی ساختمان ها استفاده می شود اما در فضای خارجی هم کاربرد دارد.

نورپردازی یکسان همانطور که از نامش هم مشخص است نور را در یک محیط به اندازه کافی و به صورت یکسان پخش می کند.

در فضاهای داخلی برای بهره گیری از نورپردازی یکسان معمولاً از نورهای روشن استفاده می شود چرا که سبک نورپردازی یکسان بیشتر برای دید عموم و دسترسی آنها به مناطق مختلف است.

از کاربرد های نورپردازی یکسان در نمای خارجی ساختمان، می‌توان به روشن کردن محوطه‌ ای در روبروی ساختمان اشاره کرد.

نورپردازی متمرکز در نمای داخلی

منظور از نورپردازی متمرکز در نمای داخلی چیزی است که به صورت خاص در یک مجموعه قرار می گیرد.

این مورد خاص می تواند از هر جایی به جای دیگر متفاوت باشد. برای مثال نورپردازی لباس ها در ویترین یک فروشگاه نوعی از نورپردازی متمرکز به حساب می آید.

نورپردازی یک ماشین مشخص شده برای قرعه کشی در پاساژ ها یک نورپردازی متمرکز به حساب می آید.

همچنین از مورد های دیگر می‌توان به اثر های هنری و تابلوها و آثار باستانی در موزه ها اشاره کرد که به صورت مخصوص بر روی آنها نورپردازی انجام شده است.

مواردی که می‌تواند اثر نور پردازی را به طور کامل از بین ببرد !!

یکی از بارزترین این موردها سوختن لامپ های قسمتی از نورپردازی ایجاد شده است.

هر چه قدر نور پردازی به صورت ویژه انجام شده باشد و زیبا به نظر برسد اگر قسمتی از آن از بین رفته و خاموش شده باشد، به طور کل همه زیبایی های آن از بین میرود و تمام توجه ها به قسمتی میرود که از کار افتاده است.

چرا که به صورت ذاتی معایب بیشتر از حسن ها و زیبایی ها به چشم می آید.

مورد دیگری که به خصوص در نورپردازی نمای ساختمان و پاساژها می تواند اثر آن را به طور قطعی از بین ببرد، افتادن و تخریب شدن سنگ ها در نمای ساختمان است.

چرا که نورپردازی متناسب با نوع رنگ سنگ در نما انجام می‌شود و سعی می کند که آن نمای سنگی را زیبا جلوه بدهد.

به همین خاطر اگر سنگ های ساختمان تخریب و یا افتاده باشند دیگر نورپردازی در آن نما معنایی ندارد.

یکی از راه هایی که میتوان با استفاده از آن اثر نورپردازی را در این مورد حفظ کرد، پیچ و رولپلاک نمای ساختمان است.

با استفاده از پیچ و رولپلاک نما میتوان سنگ ها را از تخریب حفظ کرد و از افتادن آنها هم جلوگیری کرد به طوری که با استفاده از آن اثر نورپردازی در نما حفظ شده و جای پیچ و رولپلاک ها هم به علت کوچک بودنشان به نظر نخواهد رسید.

از شرکت های فعال در زمینه پیچ و رولپلاک سنگ نما در ایران میتوان شرکت جهان فرود و شرکت سازه لوکس را نام برد.

نورپردازی