سرمقاله
ایران ۱۴۰۰، کمی تا قسمتی ابری!

ایران ۱۴۰۰، کمی تا قسمتی ابری!

مهدی آیتی / نماینده مجلس ششم
یادداشت
اتحاد شوم دلواپسان و براندازان!

اتحاد شوم دلواپسان و براندازان!

علی شاملو / روزنامه‌نگار
به خودمان باختیم!

به خودمان باختیم!

محمد فتحی‌زاد / روزنامه‌نگار
«آیت ماندگار» رسانه‌ای همراه با زمان

«آیت ماندگار» رسانه‌ای همراه با زمان

مهدی آیتی / نماینده ادوار مجلس
گزارش
فايده باوری چيست؟

فايده باوری چيست؟

گروه فرهنگ و اندیشه
چرا رویای 92 بدل به کابوس 99 شد؟

چرا رویای 92 بدل به کابوس 99 شد؟

امیرحسین امیرفیض / روزنامه‌نگار
همدستی ترامپ و کرونا!

همدستی ترامپ و کرونا!

جهانگیر مصلی / خبرنگار
کد خبر: ۷۱۷۲
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ - ۳۰ تير ۱۴۰۰ - 21 July 2021
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:
پورابراهیمی گفت: مشکل اصلی اصلاح ساختار بودجه علیرغم صحبت‌های زیادی که پیرامونش می‌شود، عدم‌تمکین دولت به اجرای مفاد کارشناسی که مشترکاً مورد توافق مجلس و دولت قرار گرفته است، می‌باشد.
محمدرضا پورابراهیمی

آیت ماندگار- چند سالی است که مرتباً صحبت از اصلاح ساختار بودجه می‌شود. بودجه‌ای که در این چهار دهه به‌شدت به فروش نفت وابسته بوده و دو، سه سالی است که در این حوزه به دلیل تحریم‌ها به چالش برخوردیم.

همین که دیگر نمی‌توانیم مثل سابق نفت بفروشیم باعث شده بسیاری از متخصصان بیش از پیش بر اصلاح ساختار بودجه تاکید کنند، اما به باور بسیاری از اقتصاددانان و سیاستمداران، علیرغم شعار‌های فراوان، همچنان اصلاح ساختار بودجه مغفول واقع شده است.

در همین خصوص، محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم گفت: به اعتقاد من، در بحث محتوایی اصلاح ساختار بودجه، اختلاف خاصی بین مجلس و دولت نیست حتی اگر این دو مجموعه به‌لحاظ سیاسی و جناحی همفکر و همنظر نباشند.

وی افزود: مشکل اصلی از جایی شروع می‌شود که دولت عملیات اجرایی را به‌درستی صورت نمی‌دهد، وگرنه محتوا و تحلیل بودجه همیشه مورد قبول کارشناسان و متخصصان مجلس و دولت بوده است.

نماینده کرمان تصریح کرد: به‌طور مثال در اصلاح ساختار بودجه گفته می‌شود برویم به سراغ اصلاح ساختار مالیاتی؛ روی این مبحث، کارشناسان سازمان برنامه و بودجه با کارشناسان اقتصادی مجلس، حرف مشترک می‌زنند، اما در ادامه گفته می‌شود برویم مالیات بر عایدی که یکی از آن اصلاح ساختار است را در بودجه بیاوریم، بعد در اینجا افرادی می‌گویند مالیات بر عایدی به فلان قسمت ضربه می‌زند و یا به‌طور موقت بخش دیگری را با چالش روبرو می‌کند. همین رویکرد باعث می‌شود که دولت نه به ما لایحه می‌دهد و نه اگر ما طرحی می‌دهیم قبول می‌کند.

پورابراهیمی اظهار داشت: مشکل اصلی اصلاح ساختار بودجه علیرغم صحبت‌های زیادی که پیرامونش می‌شود، عدم‌تمکین دولت به اجرای مفاد کارشناسی که مشترکاً مورد توافق مجلس و دولت قرار گرفته است، می‌باشد. پیش‌بینی من این است که در دولت سیزدهم این چالش تا حد زیادی رفع می‌شود و شاهد اجرای صحیح‌تر آن خواهیم بود.

اخبار مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
شعرخوانی
کارتون
بدون شرح!

بدون شرح!

معمر اولچای
آخرین اخبار
پربازدیدترین ها