- جمعه ۰۱ تير ۱۴۰۳2024 June 21

دو هفته نامه آیت ماندگار

سرمقاله
ایران ۱۴۰۰، کمی تا قسمتی ابری!

ایران ۱۴۰۰، کمی تا قسمتی ابری!

مهدی آیتی / نماینده مجلس ششم
یادداشت
اتحاد شوم دلواپسان و براندازان!

اتحاد شوم دلواپسان و براندازان!

علی شاملو / روزنامه‌نگار
به خودمان باختیم!

به خودمان باختیم!

محمد فتحی‌زاد / روزنامه‌نگار
«آیت ماندگار» رسانه‌ای همراه با زمان

«آیت ماندگار» رسانه‌ای همراه با زمان

مهدی آیتی / نماینده ادوار مجلس
گزارش
فايده باوری چيست؟

فايده باوری چيست؟

گروه فرهنگ و اندیشه
چرا رویای 92 بدل به کابوس 99 شد؟

چرا رویای 92 بدل به کابوس 99 شد؟

امیرحسین امیرفیض / روزنامه‌نگار
همدستی ترامپ و کرونا!

همدستی ترامپ و کرونا!

جهانگیر مصلی / خبرنگار
کد خبر: ۷۴۹۷
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۷ - ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ - 24 May 2024

بومیان هاوایی با نصب تلسکوپ در این جزیره مخالفت کردند

بومیان هاوایی احساس می‌کنند که پروژه نصب تلسکوپ بی‌احترامی به سرزمین مقدس آنهاست.

جزیره هاوایی

آیت ماندگار - بسیاری از ساکنان هاوایی با طرح‌های نیروی فضایی ایالات متحده برای ساخت مجموعه‌ای از تلسکوپ‌های جدید در این جزیره مخالف هستند. این تلسکوپ‌ها برای ردیابی ماهواره‌ها و جلوگیری از برخورد آنها در مدار طراحی شده‌اند.

به نقل از اسپیس، وزارت نیروی هوایی پیشنهاد کرده که هفت تلسکوپ جدید و یک آزمایشگاه اپتیک در قله هالیکالا در جزیره مائوئی هاوایی بسازد. این پروژه که مرکز تحقیقات پیشرفته تلسکوپ کوچک نوری و ابررایانه نیروی هوایی مائوئی (AMOS STAR) نام دارد، حدود یک هکتار زمین در نزدیکی رصدخانه هالیکالا را اشغال خواهد کرد. سه جلسه عمومی در مورد این پروژه بین ۱۳ تا ۱۵ مه برگزار شد و به اعضای جامعه اجازه داد تا نگرانی‌های خود را در این مورد بیان کنند.

در یکی از جلسات اخیر، مردم محلی هاوایی به شدت مخالفت خود را با ساخت این تلسکوپ‌ها ابراز کردند. یکی از ساکنان در نشستی در ۱۴ مه گفت: این پروژه صرفا در مورد ستارگان و ماهواره‌ها نیست.

یکی دیگر از ساکنان در یکی از جلسات گفت: در دو شب گذشته، فکر می‌کنم حداقل باید ۹۹ درصد آراء «نه» باشد. آیا این کافی است؟ اگر نه، چه چیزی کافی است؟

علیرغم مخالفت‌ها، مقامات نظامی ایالات متحده تأکید می‌کنند که این امر برای آگاهی از امنیت ملی و حوزه فضایی ایالات متحده ضروری است.

یک مقام نظامی در یک نشست عمومی در روز ۱۴ مه گفت: از آنجایی که چیزهای بیشتری در مدار هستند، اجسام بیشتر، پتانسیل بیشتری برای برخورد وجود دارد. با وجود اجرام بیشتر در فضا، ما به تلسکوپ‌های بیشتری برای ردیابی مکرر اجرام در فضا نیاز داریم.

نیروی فضایی ایالات متحده پیش از این در جلسات قبلی با انتقادهایی در مورد تأسیسات پیشنهادی AMOS STAR مواجه شده بود، به‌ویژه پس از نشت ۷۰۰ گالن سوخت دیزل از یک ژنراتور نادرست در مجتمع نظارت فضایی در سال گذشته. بومیان هاوایی ادعا می‌کنند که این پروژه در حال هتک حرمت فضاهای مقدس است و بر سلامت روانی، عاطفی و معنوی آنها تأثیر منفی می‌گذارد.

سایر پروژه‌های تلسکوپ در جزایر هاوایی در گذشته با مخالفت‌های مشابهی روبرو شده‌اند.

طرح‌ها برای تاسیسات AMOS STAR شامل حداکثر هفت تلسکوپ محصور در گنبد است که در یک مکان توسعه‌یافته در مجاورت رصدخانه هالیکالا ساخته می‌شوند.

برچسب ها: اخبار فناوری
نظرشما
شعرخوانی
کارتون
بدون شرح!

بدون شرح!

معمر اولچای
آخرین اخبار