سرمقاله
ایران ۱۴۰۰، کمی تا قسمتی ابری!

ایران ۱۴۰۰، کمی تا قسمتی ابری!

مهدی آیتی / نماینده مجلس ششم
یادداشت
اتحاد شوم دلواپسان و براندازان!

اتحاد شوم دلواپسان و براندازان!

علی شاملو / روزنامه‌نگار
به خودمان باختیم!

به خودمان باختیم!

محمد فتحی‌زاد / روزنامه‌نگار
«آیت ماندگار» رسانه‌ای همراه با زمان

«آیت ماندگار» رسانه‌ای همراه با زمان

مهدی آیتی / نماینده ادوار مجلس
گزارش
فايده باوری چيست؟

فايده باوری چيست؟

گروه فرهنگ و اندیشه
چرا رویای 92 بدل به کابوس 99 شد؟

چرا رویای 92 بدل به کابوس 99 شد؟

امیرحسین امیرفیض / روزنامه‌نگار
همدستی ترامپ و کرونا!

همدستی ترامپ و کرونا!

جهانگیر مصلی / خبرنگار
کد خبر: ۷۲۰۲
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۷ - ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - 06 December 2021
پست به داد صنعت نشر می‌رسد؟
سامانه پست خانه‌ کتاب و ادبیات ایران، سال ۱۳۹۷ در پی توافق بین معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شرکت ملی پست در اختیار اهالی نشر قرار گرفت.
آیت ماندگار- جهانگیر مصلی / خبرنگار: سامانه پست خانه‌ کتاب و ادبیات ایران، سال ۱۳۹۷ در پی توافق بین معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شرکت ملی پست در اختیار اهالی نشر قرار گرفت. میزان تخفیف شرکت ملی پست، برای سرویس سفارشی ۲۵ درصد و برای سرویس پیشتاز ۳۰ درصد درنظر گرفته شده بود. همچنین معاونت امور فرهنگی وزارتخانه، برای مرسولات زیر ۲ کیلوگرم، تسهلات ویژه ۵۰ درصدی در نظر گرفته بود.

این تسهیلات به ناشران ارائه می‌شد تا زمانی که در اواسط آبان‌ماه امسال استفاده تسهیلات پست برای ناشران غیرممکن شد. یک روز بعد از این اتفاق، شرکت پست اعلام کرد استفاده از امکانات را در اختیار ناشران قرار داده اما هنوز مشکلات و نگرانی‌هایی وجود داشت تا اینکه اوایل آذرماه، علی رمضانی مدیرعامل خانه‌ کتاب و ادبیات ایران از تمدید قرارداد با شرکت ملی پست خبرداد و گفت: شرایط تمدید مبلغ پرداختی اعضای سامانه پست کتاب افزایش یافته اما حمایت یارانه‌ای وزارت ارشاد همچنان باقی است.

به گفته او، در شرایط جدید، تخفیف در سرویس سفارشی از ۲۵ به ۱۰ درصد و در سرویس پیشتاز از ۳۰ به ۲۵ درصد کاهش یافته است. همچنین به گفته مسئولان شرکت پست، سرویس سفارشی که از خدمات حذف شده بود، فقط برای سامانه «پست کتاب» ارائه می‌شود.

شرایط جدید پست

بر اساس شرایط جدید پست، اگر بسته تحویلِ دفاتر پستی شود، مبلغی دریافت نمی‌شود و اگر درخواست جمع‌آوری اعلام شود، هزینه مربوطه به دو صورت محاسبه می‌شود؛ ابتدا در قالب اشتراک ماهانه به مبلغ ۳ میلیون ریال و دیگری به صورت جمع‌آوری تکی و با مبلغ ۸۰ هزار ریال خواهد بود.

شرکت ملی پست اعلام کرده به‌تازگی برای ارسال کالا در سفارش‌ها، ۲۵ درصد اضافه مبلغ برای بسته‌بندی «پاکت» اخذ می‌کند اما این مبلغ اضافه، از کتاب و بسته‌های سامانه پست کتاب دریافت نخواهد شد.

به گفته رمضانی، در شرایط جدید، قیمت تمام‌شده سرویس سفارشی یک بسته کتاب «دو کیلویی» برای مشتری عادی ۱۱۳ هزار ریال و قیمت تمام‌شده پست پیشتاز برای مشتری عادی ۱۶۱ هزار ریال خواهد بود. در حالی که مبلغ پرداختی ناشران در پستِ کتاب با شرایط قرارداد جدید، ۷۰ هزار ریال است. بر این اساس، خانه‌ کتاب و ادبیات ایران حدود ۴۰ درصد از مبلغ پست سفارشی تا دو کیلو را پرداخت می‌کند.
برچسب ها: کتاب ، آیت ماندگار
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
شعرخوانی
کارتون
بدون شرح!

بدون شرح!

معمر اولچای
آخرین اخبار
پربازدیدترین ها